Угостили хиљаде коворкера
МОКРИН: Савршено место за фриленсере, предузетнике и дигиталне номаде је културно-туристички комплекс „Terra Паноница”- „Мокрин Хоусе”- Кућа идеја како је називају,
која се налази надомак Кикинде. Простор за коворкере и заједнички живот изгледа заиста нестварно, јер је комплекс модерних, урбаних кућа пронашао своје место у окружењу банатског села.Кућа је намењена свима који желе да побегну од убрзаног градског живота и уживају у раду на селу, уколико им посао дозвољава такво задовољство, јер иако је намењена радној атмосфери, кућа одише забавом и миром.
Овде се може боравити две недеље, месеца , па чак и две године, јер је обезбеђен радни простор, три оброка дневно, али и разне активности за разоноду, па и едукативни семинари, радионице, часови кувања, филмске вечери и разне друге активности. Прилагођена је људима са различитим радним навикама. Неко воли да ради увече, него у групи, а неко сам, зато је ова кућа отворена 24 часа дневно, а спаваонице потпуно изоловане од „канцеларија”.
Оснивач „Мокрин хауса” Иван Бркљач каже да је изградња свих објеката завршена 2014. године и на самом почетку тим запослених био је фокусиран на пружање услуга тим билдинга компанијама и корпорацијама.-У пролеће ове године одлучили смо да се фокусирамо на фриленсере и дигиталне номаде и на нешто што ми називамо „рурални коворкинг”- каже Бркљач и додаје да су у већим градовима код нас људи већ упознати са овим концептом и да таква места постоје широм Србије.
Према његовим речима, продуктивност и креативност никада нису случајност. Услови морају да се подесе тако да се особа осећа мотивисаном за рад када крочи у радни простор. Људи који живе у великим градовима, превише времена троше на непродуктивне ствари, а коворкинг је једноставан алтернативни концепт.
- Било да су то гужве, саобраћај, редови, време и енергија се троше, а то време би могло бити другачије искоришћено. „Мокринхаус” је заиста намењен људима који нису везани за канцеларију, већ своје радно место могу да „понесу са собом”- каже Бркљач и додаје да они могу да дођу у Мокрин на неко време, а када заврше пројекат да се врате својим животима са сазнањем да када им треба фокус, мир и простор за рад, Мокрин је увек ту.
Број гостију који бораве у кући мења се из дана у дан. Овог месеца у кући ће становати од пет до 35 људи, у зависности од дана.
- Кроз „Мокринхаус” је по неким нашим проценама прошло око десетак хиљада људи - каже Бркљач. – Просечно се задржавају око две недеље, међутим, сада је овде момак из Сарајева који је у кућу дошао у јуну и остаће до краја августа, а можда и дуже. У кућу долазе странци, гости из региона, али и домаћи.
Осим обезбеђеног простора за посао и спавање, ово место за све госте организује и разне радионице: керамичарске, фотографске, новинарске, архитектонске, глумачке. Ту су и разноврсни семинари, као и едукативна предавања, а за оне који желе да се забаве и одморе кућа поседује базен, могућа је вожња бициклом.
Маша Стакић
Приватност и отвореност
- Кућа је отворена за јавност, али и гости имају пуну приватност. Једно не искључује друго. Имамо догађаје који су отворени за јавност, и уз ранију најаву имање може да се обиђе, али се трудимо да паралелно постоје одвојени делови имања у којима наши коворкери имају пуну приватност- каже Бркљач. Он додаје да нема правила и да коворкери долазе и сами и у тимовима, али да увек дође до међусобног дружења, размене идеја и пословних савета.
-Управо то и јесте оно што ми желимо да постигнемо, а то је да се у нашој заједници јави јака колаборација, закључује Бркљач.