Маратонска трка Бечејаца
БЕЧЕЈ: Традиционалним подизањем заставе општине Бечеј на јарбол испред Градске куће и извођењем композиције „Молитва Тиси“
некадашњег директора овдашње Музичке школе Миленка Шустрана од стране Старобечејског хора „Скола Канторум”, почело је обележавање Дана највеће потиске општине, који је с правом назван Дан равноправности. Јер, 1. августа далеке 1774. године царица Марија Терезија је с аустријског двора у Бечу дала повластице и привилегије о једнакости житељима свих вероисповести Потиског диштрикта са седиштем у Старом Бечеју. Локална самоуправа у Бечеју је од 2009. године почела 1. август да обележава као општински Дан равнправности.
У име локалног парламента свечану седницу Скупштине општине Бечеј отворио је њен председник мр Ненад Томашевић, док је његова заменица Ержебет Кинка пригодном беседом на српском и мађарском језику подсетила присутне на историјат вароши крај Тисе, а нови председник општине Бечеј Драган Тошић је укратко подсетио на инфраструктурна унапређења између две свечане седнице.
Доскорашњи први човек општине Бечеј, а од недавно покрајински секретар за пољопривреду мр Вук Радојевић је поздравио присутне у име Владе Војводине, а онда надахнуто беседио о ономе кроз шта је Бечеј пролазио у скорије време.
- Минулим изборима грађани општине Бечеј су потврдили политичку стабилност и изабрали толико потребан континуитет. То је предуслов за даљи развој. Зато очекујем даљи просперитет у средини из које потичем и у које се увек с радошћу враћам. Да би све било јасније, употребићу спортски термин. Локална власт у Бечеју „трчи маратон“. Није ово спринтерска трка, да се истрчи кратка деоница и онда одмара, већ је ово тешка и напорна маратонска трка, континуирани процес. Побеђују они који су вредни, упорни, који жртвују себе за интерес заједнице. Можемо бити задовољни „пролазним временом“ у актуелној трци. Актуелна власт мора трчати маратон по жељи суграђана, а Покрајинска влада ће бити истински партнер у читавом процесу – рекао је Радојевић
На седници су уручене „Првоавгустовске награде”, које су највише друштвено признање бечејске општине. ОШ „Здравко Гложански“ је једини колективни лауреат, а појединачно су награде заслужили професор мађарског језика и књижевник Ласло Берчек, каратисткиња Каролина Калапош, историчар и публициста Душан Опинћал, свештеник Ласло Поша, привредник Золтан Тот и инструктор народне игре и песме Балаж Чесак.
Како су „Првоавгустовске награде“ почеле да се додељују 2010. године, до сада је укупно 47 награђених, од којих 33 појединаца и 14 колектива.
В. Јанков