Подстанари без стана, а газда без кирије?
Најава која је пре десетак дана стигла из Пореске управе Србије да ће се строже контролисати плаћање порез на закуп станова изгледа да је отворила Пандорину кутију.
На видело је испливало море проблема у тој области. Подстанари су незадовољни јер се плаше да ће газде пореске трошкове пребацити на њих, власници станова жале се на нов намет и компликоване процедуре наплате. Дражава се позива на ММФ, који тражи стриктну примену прописа и наплату пореза на рентирање некретнина, што је ставка од неколико милиона евра за српски буyет. Сасвим је логично да неко ко има приход, плаћа и порез. Али, да би се у ту област колико-толико увео ред, неопходно је да се штошта промени
Процене говоре да се у Србији издаје 260.000 станова те да је више од пола милиона људи у статусу подстанара. На закупнину од суме које газде плаћају треба да се плати порез од 20 одсто. Ту обавезу за сада испуњавају власници луксузних некретнина који их издају страним дипломатама и представништвима. Ту се новац рефундира па странци неће да чују за то да уђу у стан или вилу без уговора. Ради пријаве места боравка уговоре траже и страни студенти.
Шта је с осталима ? Они су листом у сивој зони.
Правни заступник Удружења подстанара Марко Мирковић каже да ће власници станова за ту стопу од 20 одсто повећати кирију где год то могу. Нажалост, то није једина муку коју подстанари имају. Газде им често условљавају боравак у становима разним захтевима. Уколико нису задовољни кирајyијама, чак им и искључују струју. Одбијају склапање уговора и не желе да их пријаве на адресу на којој живе.
Газде пак кажу да ни подстанари нису злато. Руинирају станове, остављају неплаћене рачуне, своје дугове. Зато судски извршитељи долазе да плене имовину власницима па им наплаћују и старе подстанарске дугове. Могу подстанаре да туже, али судски поступци трају годинама. Зато Марко Павловић из Удружења закупаца каже да ће, уколико станодавци примете да им се издавање станова и плаћање пореза не исплати, отказати грејање, искључити струју и оставити станове празне. Жале се и на превисоку стопу од 20 одсто за закуп – у региону она се креће од осам до 12 процената. Надлежни се не шале па је Пореска управа већ отворила сајт на којем се могу пријавити несавесне газде.
Како су до сада пролазили савесни станодавци који су ту обавезу измиривали? У великим градовима тај порез се плаћа електронски. То значи да газда мора да има сертификован електронски потпис, затим да има компјутер да би могао попунити електронску пријаву. Посебан проблем представља ођава издавања стана, као и пријава нових подстанара. Уколико власник живи даље од места где издаје некретнину или у иностранству, мора да ангажује адвоката, а за плаћање пореза и књиговођу. Станови који се издају ученицима и студентима су празни преко лета, то је додатна административна процедура
Д. Вујошевић
Држава да крене од себе
Уколико држава стварно жели да добије ефикасан систем наплате пореза, треба да крене од себе. Треба да преиспита стопу, а административне процедуре сведе на минимум. Наравно, морали бисмо да имамо правну државу, а то нећемо изградити преко ноћи. Зато се опет може догодити да жртве нове акције буду неколико станодаваца, а да онда опет наставимо по старом. Морале би ту да се укључе и општине јер је то њихов изворни приход.