Нови археолошки бисер Виминацијума
На локалитету Виминацијум археолози су пронашли породичну гробницу, осликаних зидова, а у њој и оставу са драгоценостима. Како је за Бету рекао директор
Археолошког института САНУ и руководилац пројекта Виминацијум Миомир Кораћ, приликом заштитних археолошких ископавања на локалитету Виминацијум, на месту изградње новог блока Термоелектране Костолац Б, археолози су пронашли меморију, подземну гробницу.
- Реч је о породичној гробници, у којој су се сахрањивали припадници вишег сталежа, који су себи и својим потомцима могли да омогуће вечни боравак у велелепном објекту украшеном зидним сликарством - рекао је Кораћ. Према његовим речима, гробница је била у функцији дуже од два века, крстообразне је основе и укупно је имала 11 гробних места, а пронађена је на дубини од 1,80 метра.
- Посебна загонетка је да су покојници заливени у малтеру и то је, колико знамо, јединствен случај у свету у римском начину сахрањивања. Наиме типологија начина сахрањивања на Виминацијуму је толико богата и разноврсна у начину сахрањивања да готово обухвата целокупан начин и ритуал римског начина сахрањивања - рекао је Кораћ. То није ни чудно, додао је он, имајући у виду да је на Виминацијуму откривено више од 14.000 гробова што је највећи број римских гробова који су икад ископани на територији Римског царства.
Пронађена је и остава златног новца, што је јединствени налаз на Виминацијуму, додао је он и објаснио да је реч о седам златних новчића из времена царева Хонорија (три комада) и Теодосија Другог (четири комада), која је похрањена након престанка коришћења меморије, када је већ делом била уништена.