Шанса за добијање потомства и код жена у менопаузи
У Болници за гинекологију са породилиштем Јевремова у Београду, чланици система “МедиГруп”, захваљујући методи подмлађивања јајника, вантелесном оплодњом остварена је трудноћа
код пацијенткиње која је имала 20 неуспешних покушаја у иностранству. Програм подмлађивања јајника осмишљен је и уведен како би се превазишао велики проблем савремене репродуктивне медицине - превремено попуштање функције јајника. Овом методом значајно се повећава могућност репродукције, побољшава квалитет живота жена, одлаже менопауза и спречавају болести везане за престанак функције јајника.
Професор др Александар Љубић за “Дневник” каже да СЕГО представља групу процедура и поступака које је осмислио његов тим у циљу побољшања општег и репродуктивног здравља обнављањем функције јајника и повећавања квалитета живота. Њихова прва трудница, која је затруднела после програма подмлађивања јајника, има 40 година, а стерилитет лечи последњих шест година. Она је до сада имала 20 безуспешних поступака вантелесне оплодње које је радила у Србији, али и у Аустрији, Лондону и Прагу.
– СЕГО се састоји из неколико одвојених целина, интегрисаних у заједнички пројекат, који има за циљ да подржи, појача или створи неопходне елементе за нормално функционисање јајника. Почетна слова СЕГО означавају поједине процедуре – појашњава нам др Љубић.
С -Стем cell therapy - подразумева ћелијску терапију матичним ћелијама добијеним из сопственог тела. Е - Energy mitochondrial боостинг - означава појачавање енергетског потенцијала ћелија јајника специфичним режимом физичког тренинга, односно тзв. оваријални ХИИТ. Г - Growth фацтор ПЛПР therapy - је терапија факторима раста, док О - Орал ађувант therapy - подразумева уношење специфичних суплемената, витамина, антиоксиданата и одређене врсте и начина исхране.
– Ради се о првом интегративном програму који коригује различите разлоге попуштања функције јајника. Састоји се од различитих процедура и поступака: лечења сопственим матичним ћелијама добијеним из костне сржи, обнављања ћелијских енергетских потенцијала као и одговарајућих терапија суплементима. Све ово има за циљ стварање квалитетних јајних ћелија, као и свеукупно побољшање квалитета живота жена – наводи проф. др Александар Љубић.
Прва од метода коју су почели да примењују пре више од годину дана је рејувенација или подмлађивање јајника факторима раста. Током ове године програм је допуњен и другим процедурама које помажу функцију јајника. Др Љубић истиче да је по оваквом приступу СЕГО програм јединствен у свету.
- После адекватне припреме цела процедура траје до недељу дана. Технолошки сложен део, терапија матичним ћелијама и факторима раста се спроводи у једном дану. Неколико дана после тога и адекватне припреме, почиње обука за оваријални ХИИТ, у трајању од неколико дана. За то време се, после адекватне анализе, обављају консултације нутриционисте за последњи орални сегмент терапије. Важно је напоменути да се пуни ефекти СЕГО програма очекују тек за шест месеци – наводи саговорник „Дневника”.
Ова процедура, иначе, помаже у стварању јајних ћелија, зачеће и рођења детета, обнављањем и подржавањем функције јајника. Професор Љубић каже да, поред тога, СЕГО изазива и појачава стварање полних хормона у јајнику, који одлажу период менопаузе, спречавају болести везане за губитак функције јајника и повећавају квалитет живота.
- Према томе, програм је намењен пацијенткињама које имају проблем са репродукцијом, чији је разлог број или квалитет јајних ћелија. Поред њих, добробит од СЕГО програма имају и пацијенткиње које желе да обнове функцију својих јајника, продуже период њихове активности и тиме спрече или ублаже промене, везане за престанак или смањење функције јајника – истиче изумитељ ове методе.
У првој фази терапије (С), односно ћелијској терапији матичним ћелијама добијеним из сопственог тела, циљ је стварање нових или подстицање постојећих недиферентованих матичних ћелија у јајнику, од којих настају нове јајне и хормон-продукујуће ћелије. Потом следи (Е) појачање енергетског потенцијала ћелија јајника специфичним режимом физичког тренинга, који је комбинација физичких активности са предоминантном анаеробном, високо интензивном, интермитентном компонентом тренинга.
У наредној фази (Г) контролни механизми се углавном састоје од различитих фактора раста, а ови фактори раста се добијају из сопствене крви. У јајнику контролишу стварање и раст јајних ћелија и ћелија око њих, одговорних за производњу хормона. Последња фаза (О) програма подразумева уношење специфичних суплемената, витамина, антиоксиданата и одређене врсте и начина исхране. Циљ је омогућавање јајницима адекватне подршке у стварању неопходних елемената за стварање нових и функционисање постојећих репродуктивних, односно јајних, и ендокриних, односно хормон-продукујућих, ћелија.
Професор др Александар Љубић на крају тврди да и жене у менопаузи могу да се подвргну овом поступку.
– Позитивни ефекти појединих процедура у оквиру СЕГО програма су нађени и код жена после више година од менопаузе. За очекивати је да комплетан и интегративан СЕГО програм има још позитивније ефекте него појединачне процедуре. И не постоји горња граница старости, уколико не постоје контраиндикације – уверава др Љубић.
Љубица Петровић
За сада без уговора са РФЗО
Поступак СЕГО не може да се ради о трошку државе. Професор Љубић објашњава да, на жалост, за сада не постоји уговор са РФЗО који би то омогућавао.