Редовна плата је друштвено одговорно пословање
УНИЦЕФ у Србији спровео је крајем прошле године истраживање о друшвено одговорном пословању српских фирми, с циљем да се процени колико пословни сектор
у нашој држави примењује принципе одговорног пословања с фокусом на децу, као и колико је присутна свест о њиховом утицају на децу у породици својих запослених.
Резултати истраживања указују на то да пословни сектор високо вреднује активности ка деци, али и да постоји простор за унапређење односа пословног сектора за бољитак најмлађег поколења. У истраживању је учестовало 35 великих предузећа у Србији с развијеном и препознатом праксом одговорног пословања.
Готово половина од њих сматра децу приоритетном и настоји да кроз друштвено одговорно пословање помаже управо њима. Велики број предузећа је у претходном периоду интензивирало своје активности према деци – 63 одсто због значајног пораста видљивих потреба и проблема с којима се деца суочавају.
Од спроведених активности српских фирми доминирају здравље деце и здрави стилови живота, формално и неформално образовање, услови за живот у заједници, а ту је и нова област подршке деци избеглицама и мигрантима. УНИЦЕФ као примере добре праксе друштвено одговорног пословања српских компанија истиче „Теленор”, „Нордеус”, ЕПС, „Винер штетише”, „Металац” и ИКЕУ, који су, осим појединачних пројеката за подршку и унапређење права деце, стратешки систематизовали поштовање принципа пословања и права детета.
– Будућност сваке земље зависи од способности и талента њених грађана – истиче директор УНИЦЕФ-а у Србији Мишел Сен Лот. – Улагање у децу и омладину је од кључне важности за свако друштво и економију, а нарочито за Србију, у којој живи само 17,6 одсто деце млађе од 18 година. Зато је свако дете драгоцено и од суштинске је важности да се у њега или њу улаже од почетка живота.
Заштита дечјих права помаже да се изграде јаке, добро образоване заједнице, које су од виталног значаја за стварање стабилног и продуктивног пословног окружења. УНИЦЕФ ће у наредном периоду пружити стручну подршку пословном и цивилном сектору да би се појединачне активности које подржавају добробит деце развиле у свеобухватни и интегрисан приступ дечјим правима.
Љ. Малешевић
Деци стипендија
У извештају УНИЦЕФ-а објашњава се да у компанији „Металац” свако дете запосленог које редовно студира има стипендију. Затим, свако новорођено дете запослених у тој компанији добија новчану награду у склопу програма „За будућност – растимо заједно”, који има за циљ пружање доприноса напорима друштвене заједнице у борби против беле куге.
Од оснивања Фондације „Металац” 2006. године, вредносним честиткама награђено је 430 деце и уложено око 450.000 евра у подстицање младих кадрова за оснивање породице. У овој години јубиларној за компанију, награде за свако новорођено дете радника су 1.000 евра за прво, 2.000 евра за друго, 3.000 за треће, 4.000 евра за четврто и тако редом по хиљаду евра више за свако следеће дете.