Улице под водом, страдали усеви
ЗРЕЊАНИН: Олујно невреме које је у недељу захватило и средњи Банат начинило је огромне штете у атарима, на појединим потезима страдали су усеви готово у потпуности,
а у Житишту се боре са надошлим површинским водама.
- Штете у атарима Елемира, Михајлова, Меленаца, на Михајловачком друму, огромне су, негде су усеви уништени и у потпуности. Страдали су жито, кукуруз, сунцокрет, дуван... Тражићу хитну седницу зрењанинског Штаба за ванредне ситуације – каже члан Штаба Милета Вуков, иначе и сам угледни пољоприведник, који се запутио на терен, да утврди размере штете.
И начелник Средњобанатског управног округа Душан Шијан потврђује да стижу први извештаји о штетама у атарима, али каже да је Штаб за ванредне ситуације сада преокупиран стабилизовањем ситуације у Житишту, где су површинске воде угрозиле део насеља које гравитира према Торку.
-То је део Житишта који већ по правилу има проблема са надземним и подземним водама. Људство је на терену, пумпе непрекидно раде да би се вода одвукла из насеља и очекујемо ускоро нормализацију стања на терену – каже Шијан.
По речима председника Савета Месне заједнице Житиште Ненада Глушца, нема улице у којој вода није стајала, а најтежа ситуација била је око зграда у Железничкој улици, као и у улицама Вељка Влаховића и Славка Родића.
- Прича је стара, а проблем је запуштена каналска мрежа - додаје Глушац и истиче да су запослени у Јавном предузећу „Развој“ на терену, санирају штету, па је ситуација у односу на недељу нешто боља.
Атила Теркељ из Михајлова има дуван на нешто мање од хектара. Или боље речено, имао је, јер му је град потпуно уништио засад.
- По мојој процени штета је стопроцентна. Дуван сам осигурао, пријавио сам јутрос штету и видећу шта ће рећи проценитељ. Касно је за другу жетву, не знам шта ћемо радити. Јако се секирам, јер ја од овог живим, а имам укупно три хектара земље – вели Теркељ.
Дувана, иначе, у Банату скоро више и нема. У Михајлову га је посејао само још један пољопривредник, Роберт Тот.
Ж. Балабан