Новосадска хронологија: Било је то у нашој вароши... 1958. године
Лист „Дневник” и издавачка кућа „Прометеј” покренули су акцију у оквиру које сваког дана награђујемо једног читаоца књигом посвећеном Новом Саду.
Повод је скори излазак из штампе хронологије Владимира Врговића „Нови Сад 1970–1990”, субјективне историје града која се умногоме наслања и на писање „Дневника” из тих година, а доноси приче о интересантним личностима, догађајима, урбанистичком развоју, разним појавама, предузећима, топонимима...
У недељном броју објављиваћемо делове хронологије, а сваког радног дана ће најбржи читалац, који се јави на телефон књижаре „Мост” (Змај Јовина 22, 021/529-899) између 13 и 13.15 часова и потом дође с актуелним примерком „Дневника”, на поклон добити књигу Небојше Татомира „Анђелов додир”.
Било је то у нашој вароши... 1958. године
* 22. децембра у Дневнику је текст о новосадским гробљима. Пропадају, неуређена су, на некима више нема места, свуда је коров. Раке се копају без плана, нема основних нацрта за парцелизацију. Мало је зеленила. Пошто су конфесиона, поставља се питање где сахрањивати атеисте?
* Крајем децембра на Транyаменту се гради велики резервоар за воду. Резервоар ће природним падом снабдевати водом Новосађане и тако смањити повремене несташице.
* 28. новембра у Дневнику је први пут одштампан програм телевизије. Поподне је спорт, а у 20 сати је ТВ „Дневник”.
* Током новембра СУП је у лагумима Тврђаве открио криминалну групу од 17 чланова. Пронађени су кревети, кухињско посуђе, секире, пиштољ. „Поглавица” те групе добио је касније 2 године затвора.
* 13. октобра званично су основане Змајеве дечје игре, културна институција, манифестација и установа, као и Међународни центар књижевности за децу, са седиштем у Новом Саду.
* Од 1. октобра се уводи могућност резервација места у биоскопима “Звезди” и “Јадрану” у времену од 8 и 15 сати, усмено или телефоном
* 29. септембра отворен је проширени део Робне куће „Прогрес”, према Змај Јовиној.
* Средином септембра формирана је Комисија за уређење града. Чланови су архитекти, уметници, културни радници… Први извештај Комисије – крајње су незадовољни изгледом града.
* 24. августа путем недовољно опремљеног предајника на Црвеном чоту емитован је први ТВ пренос за Новосађане, утакмица Партизан–Хонвед. Слика је била мутна, тако да се пренос практично само слушао. Само на 4 телевизора у Новом Саду се пратио добар пренос, јер су антене окренуте према предајнику на Авали.
* 1. августа Санитарна инспекција забрањује продају бостана на Футошкој пијаци због нехигијенских услова продаје. Размишља се о продаји у недалекој Ћирпановој. На крају је договорено да се бостан продаје и даље на Футошкој, али на начин по којем је хигијена боља.
* 26. јула шеснаестогодишња Олга Гере поставља нови државни рекорд у скоку у вис – 163 см.
* 17. јула у Новом Саду је 40°С!
* Половином јуна завршено је реновирање фонтане у Дунавском парку са бронзаном фигуром „Девојке са рогом изобиља” из 1912. године.
* 1. јуна Централна млекара преузима службу разношења млека.
* 25. маја у 20 сати постављен је бетонски кесон за стуб новог моста, тежак 3.250 тона.
6. маја (уторак) Дневник објављује велики наслов: „Збогом трамваји”. Тог дана је одвозана последња трамвајска вожња. Отвара се друга аутобуска линија Телеп–Подбара, те је ангажовано 5 малих „лондонаца”.
* 18. априла Новосађани су обавештени путем медија да се почетком маја укида трамвај у Жељезничкој улици и да се уводи аутобуски саобраћај и на тој линији. Због сталних гужви поставиће се ограде за улазак у аутобусе.
* 10. априла Савет за културу НОО Нови Сад доноси Одлуку да се Српска читаоница, као и све остале јавне књижнице и читаонице на подручју НОО Нови Сад, припоји Народној библиотеци у Новом Саду.
* Крајем марта Студентска менза на булевару је проширена, сала за ручавање ускоро ће примати 600 уместо 400 абонената, а простор за кухињу ослободило је Удружење резервних војних старешина.
* 14. марта (недеља) на Тргу Слободе је велики предизборни збор, говори потпредседник Савезног извршног већа Светозар Вукмановић Темпо, а ванредни аутобуси стижу из околних места. * Крајем фебруара свих 219 делегата прихватило је предлог председника НОО Боже Мелкуса да скупштина формира одбор за изградњу зграде Радничког универзитета.
* 6. фебруара је почело демонтирање трамваја и шина са укинуте линије Темерински мост–рампа у Футошкој код Хигијенског. Остаје трамвајска линија Дунавска–Железничка станица, али ускоро ће и њу заменити аутобуси.
* 29. јануара у Новом Саду је –17,2° по Целзијусу. Корзо је пусто, пијаце су празне, али су зато кафане и ресторани пуни.
* 7. јануара у Дневнику је слика новог насеља на Футошком путу, а ради се о новом радничком насељу приземних кућа названом „Тозиновац”. Ускоро почиње изградња вишеспратница. Насеље се у новинама зове И „Сателитско”.
С. Савић