clear sky
-2°C
24.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9977
usd
111.7457
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Вулин: Влада Србије помаже и тражи решење за мигранте

27.05.2016. 17:00 13:33
Пише:

У непосредној близини државне границе са Мађарском, између граничних прелаза Хоргош 1 са српске и Реске са мађарске стране, мигранти су направили импровизовани камп,

у коме бораве са намером да потраже азил у земљама Европе.

Тренутно се на том простору налази 328 њих, а простор је потпуно неуслован, будући да нема тоалета, струје и постоји само једна чесма, која служи и за воду за пиће, освежавање, као и прање одеће, јавља извештач  Танјуга.У кампу, направљеном пре 40-ак дана, са педесетак шатора, прекривених ћебадима, без хлада, на потпуној врућини, бораве породице махом из Сирије и Авганистана, а велика већина њих жели да настави пут ка земљама ЕУ.



Са мађарске стране свакодневно пуштају по мали број њих, око десетак и из тих разлога мигранти не желе да напусте импровизовани камп и да оду у прихватни центар, сматрају да ће одатле брже до жељених дестинација у ЕУ.Камп су данас посетили министар за рад, запошљавње, борачка и социјална питања Александар Вулин, шеф Канцеларије УНХЦР у Србији Ханс Фридрих Шодер и представници МУП-а.



“Ово није Идомени, али да не би то постао, влада Србије хоће да помогне и хоће да тражи решење. Влада Србије, као и до сада, ишла је у сусрет догађајима и није чекала да се они десе, зато смо и данас овде, да нудимо овим људима могућност смештаја у наше прихватне капацитете, где им је на располагању све што је потребно за достојанствен људски живот, рекао је Вулин приликом обиласка кампа.



Министар тврди да ће се са тим људима разговарати, да се неће користити сила према њима, те ће им јасно бити објашњено и стављено до знања шта могу да очекују на територији Репубике Србије, какви су центри где могу да буду и да се покуша да се нађе заједничко решење како би наставили кретање, или  остварили своја права на територији Србије.



“Ми већ разговарамо са колегама из Мађарске, они примају одређени број људи у одређеном временском периоду на дневном нивоу, то није велики број људи, али, свеједно, примају их у складу са одређеним критеријумима. Ми бисмо желели да установимо и одређене критеријуме и одређене тачке на којима се то може дешавати, рекао је министар.



Објашњава да, у случају договора, чекање миграната у веома лошим условима, без тоалета, воде, струје би се прекратило, али каже да те услове Србија тешко да може да поправи.“Није ствар наше добре воље да ли хоћемо или нећемо да направимо камп овде, постоје јасни закони где је то могуће, односно где није. Ово је зона државне границе, где није могуће задржавање, није могуће правити камп. Ови људи овде остају, зато што се надају да ће бити пуштени баш овде”, рекао је Вулин.



Уколико се, каже, постигне договор са мађарским колегама да се то пуштање, или непуштање миграната обавља у тачно одређеном времену, по тачно одређеним критеријумима, онда сматра да би и мигранти разумели да нема потребе да буду овде у неусловним просторима,  већ тамо где им је све обезбеђено и где могу да сачекају реализацију својих планова.



“Овде у Суботици, као и у другим прихватним центрима имамо довољно капацитета да све њих збринемо, да њих и њихове породице, у складу са законском процедуром, заштитимо на територији Србије. Наравно, да би наша идеја била успешна и да би све ово што радимо дало резултате, мораћемо да имамо сарадњу наших колега из Мађарске, а ту мислим и на ЕУ као такву, рекао је Вулин, који је и председник Радне групе за решавање мешовитих миграционих токова.



Истиче да ту мисли на успостављање одређених правила, како би мигранти знали на кога се односи могућност пролаза, пријема, али исто тако, да се и онима који не могу да остваре ту могућност, не даје никаква лажна нада, већ да унапред знају шта могу да очекују.“Држава Србија се енергично бори против кријумчара и против сваког ко би несрећу тих људи искористио.



Желим да се захвалим МУП-у, јер је Србија сигурно земља која је извршила највећи број хапшења кријумчара, највећи број одузимања возила и свакако Србија може да буде поносна на своје Министарство унутрашњих послова и начин на који се односимо према том, за нас страшном делу, кријумчарења људи”, рекао је Вулин.Шеф Канцеларије УНХЦР у Србији Ханс Фридрих Шодер навео је да је у том импровизованом кампу више од 300 људи који су ту са намером да потраже азил у земљама Европе.



“Услови за њихов живот су неадекватни, нема тоалета, нема довољно простора за услован живот. Надамо се да ће се постићи договор са представницима мађарских власти и да се нађе адекватније решење, да се они или преместе у боље услове живота, или да се пронађе систематско решење за њихов прихват за даље, рекао је Шодер.



Истиче да је тренутно потребна и вода и храна, како би се мало побољшало стање и истакао да је УНХЦР ту да да помогне представницима државе Србије, да помогне тим људима заједничким снагама.“Оно што је важно истаћи, Србија наставља свој хумани однос према овим људима и да се пронађе заједнички начин да им се помогне, рекао је Шодер и додао да је веома важно да се нађе прави начин помоћи тим људима, али сматра да ће их бити веома тешко убедити да оду.



“Вероватно неће то желети да ураде и зато је важно направити договор између две земље, као и овде унутар Србије, да се нађе адекватан начин, који би њима предочио њихово будуће остајање овде, које би било, у сваком случају, легално, каже Шодер.Државни секретар МУП- Милосав Миличковић рекао је да МУП чини све да тим људима олакша тренутни илегални боравак у импровизованом кампу код граничног прелаза Хоргош 1.



“Остајемо привржени досадашњој  политици према мигрантима и покушаћемо да са колегама из Мађарске постигнемо договор да што већи број оних који желе да наставе пут да то и учине. МУП се суочава са илегалним рутама, то је још један безбедносни ризик за нашу државу и ми ћемо појачати наше присуство на српско-бугарској и српско-македонској граници, како би спречили илегалан улазак миграната у нашу земљу, рекао је Миличковић.



(Танјуг)

 

Пише:
Пошаљите коментар