Расте број жртава трафикинга
У прва четири месеца ове године Центар за заштиту жртава трговине људима идентификовао их је 14, од којих су већина држављани Србије, док је стигла 41 пријава
за идентификацију жртава трговине људима. Од поменутих 14 идентификованих, све су жртве сексуалне експлоатације и принудног брака.
Центар за заштиту жртава трговине људима, основан као установа социјалне заштите која обавља послове процене стања, потреба, снага и ризика жртава трговине људима, идентификацију и обезбеђује одговарајућу помоћ и подршку жртвама трговине у циљу њиховог опоравка и реинтеграције, у јануару је идентификовао пет жртава тровине, од којих су две у статусу пресумптивне жртве. Ради се о четири држављанке Србије и једној држављанки Албаније, а у једном случају је реч о транснационалној трговини. Од тих пет жртава, у четири случаја је реч о сексуалној експлоатацији, а у једном о принудном браку. Истог месеца примљено је 14 пријава сумње на трговину људима, а три пријаве су се односиле на децу миграната, али ни у једном случају није утврђено да се ради о трговини људима. Највише пријава првог месеца стигло је од полиције у Смедереву – пет, затим у Београду – две, а по једна из система социјалне заштите, полиција Димитровграда, Ниша, НВО „Атина”, „УНХЦР”, Н. Н. особе и једне средње школе у Београду.
У фебруару је идентификована једна жртва – реч је о девојци млађој од 18 година, држављанки Србије, која је жртва сексуалне експлоатације. Тог месеца Центру је стигло девет пријава потенцијалне трговине људима. Три су стигле од полиције у Смедереву, по две из Новог Сада и система социјалне заштите, а једна из Шапца и НВО „Астра”. Трећег месеца ове године идентификовано је шест жртава трговине људима и све су биле држављанке Србије, старије од 18 година. Код једне жртве ради се о вишеструкој експлоатацији – осим сексуалне експлоатације, жртва је и натерана на принудно склапање брака. Једна жртва је сексуално експлоатисана у Немачкој. Истог месеца стигло је 13 пријава за идентификацију, и то по четири од полиције у Новом Саду и Ваљеву, три из Краљева, по једна из Центра за социјални рад Кикинда и Универзитетске дечје болнице.
Прошлог месеца Центар је идентификовао две жртве трговине људима, и то држављанке Србије старије од 18 године. Стигло је и пет пријава за идентификацију, по једна од полиције Врања и Ваљева, Центра за социјални рад Суботица, НВО „Астра” и лична.
Љ. Малешевић
Три жене приморавао на проституцију
Новосадска полиција ухапсила је пре два дана Новосађанина Д. Т. (55), под сумњом да је починио кривично дело трговине људима тако што је врбовао три жене из Сивца, Црвенке и Марадика да се, у изнајмљеним становима, проституишу за његов рачун. Њему је одређено задржавање до 48 сати и биће доведен на саслушање судији за претходни поступак.
Како „Дневник“ незванично сазнаје, две двадесетогодишњакиње и једна четрдесетогодишњакиња пружале су секуалне услуге у изнајмљеним становима на Булевару ослобођења, и улицама Народног фронта и Мичуриновој. Код једне од њих затечена је муштерија, против које следи прекршајна пријава по Закону о јавном реду и миру, а полиција је о том случају обевестила и Центар за заштиту жртава трговине људима.
М. В.