Новосадска владајућа коалиција биће по покрајинском моделу
Нова скупштинска већина у Новом Саду је готово обезбеђена за предстојећи мандат, а разговори о евентуалном формирању шире коалиције
на локалном нивоу још нису почели, сазнаје „Дневник“.
Како сазнајемо, преговори нису почели и због тога што се на званичне резултате избора чекало до 8. маја, а и рокови за одржавање конститутивне седнице новог сазива Скупштине града су далеко комотнији од покрајинских јер у Новом Саду тај рок је 60 дана од проглашења изборних резултата, а председница градског парламента Јелена Црногорац има рок од 15 дана да закаже прву скупштинску седницу одборника изабраних на локалним изборима 24. априла.
Наши извори из СНС-а наводе да су преговори вођени само с мањинским странкама, али да су практично све странке које су ушле у градски парламент, изузев Демократске странке и Покрета „Доста је било”, заинтересоване за учешће у локалној власти. С обзиром на то да напредњаци, уколико договор с два одборника СВМ-а и ЗС-а заживи, имају натполовичну већину за одлучивање, и њихов избор коалиционих партнера неће бити под пресијом јер им за управљање Новим Садом није потребан велики број политичких партнера као што је то било с локалном влашћу коју су водили од 2012. године и чији је мандат на истеку.
Међу три најозбиљнија конкурента за учешће у локалној власти помињу се Српска радикална странка, која ће бити трећа по снази у новосадској скупштини с осам одборника, те Лига социјалдемократа Војводине и коалиција Социјалистичке партије Србије и Јединствене Србије, које ће имати по седам одборника. С обзиром на то да новосадски одбор СНС-а има одрешене руке за преговоре с потенцијалним партнерима, очекује се да ће преговарати са свим заинтересованима, али је извесно да ће будућа власт у Новом Саду много зависити од договора у Скупштини Аутономне Покрајине Војводине и да ће будући коалициони партнери у Покрајинској власти имати предност у сарадњи на локалном нивоу.
Досадашњи коалициони партнери напредњака у Новом Саду СПС–ЈС, надају се да би се сарадња могла наставити и у следећем мандату, али су спремни и на опозиционо деловање, уколико се победник локалних избора одлучи на то да наредну локалну власт формира без њих.
– На исти начин ћемо наступати и као власт и као опозиција: гласаћемо за добре предлоге, а лоше критиковати и давати позитивне примере – каже за „Дневник“ председник Покрајинског одбора ЈС-а и други на одборничкој листи Коалиције СПС–ЈС-а у Скупштини града Срђан Кружевић.
Он је рекао да је та коалиција показала да уме да успешно управља и привредним друштвима, и градским установама и предузећима, као и да је досадашња поредседница Скупштине града Јелена Црногорац (ЈС) врло добро обављала своју функцију.
– Ако нам понуде сарадњу, разговараћемо о политичкој платформи и програму који се пре свега односи на социјални програм и уколико се договоримо, спремни смо да преузмемо одговорност. Уколико не, бићемо конструктивна опозиција – закључио је Кружевић.
Председник Градског одбора СРС-а и будући шеф одборничке групе те странке у градском парламенту Ђурађ Јакшић наводи за наш лист да до сада о формирању власти у Новом Саду нису разговорали ни с једном странком, „што не значи да нисмо расположени за разговоре“.
– Спремни смо да разговарамо да се направи радикалан заокрет по питању функционисања града – каже Јакшић. – Имамо врло озбиљан програм за Нови Сад и сматрамо да град има озбиљан потенцијал да се развија. Расположени смо за евентуалне разговоре. Уколико препознамо да можемо остварити програмска начела и циљеве СРС-а за добробит Новог Сада и његових грађана, били бисмо спремни да преузмемо одговорност и власт у граду.
Он је додао да ће радикали у новом скупштинском сазиву имати „најбољу одборничку групу која ће доминирати Скупштином“.
А. Савановић
Већ обезбеђена сигурна већина
У табору Српске напредне странке, чија листа је након проглашења коначних резултата избора од 24. априла добила 38 одборничких места у локалном парламенту, наводе да су начелно постигли договор са Савезом војвођанских Мађара и Зеленом странком, које, као странке националних мањина, имају по једног представника у Скупштини града Новог Сада. То практично значи да би нова већина, без даљих преговора, имала 40 одборника у градском парламенту који укупно има 78 места.