Исплата отпремнине од недеље
ЖИТИШТЕ: По оној старој „кад кућа гори, да се бар руке огреју”, за бивше раднике „Агрожива” из Житишта, остављене у неизвесности, стиже добра вест.
Већ идуће недеље почеће исплата новца из социјалног програма за решавање њиховог статуса, а биће им повезан и радни стаж, од 2014. године.
- Управо сам у трезору у Зрењанину и отварамо наменски рачун за социјални програм. Верујем да ће већ у понедељак или уторак моћи да се започне са исплатама. Обезбеђено је 189 милиона за 369 радника. Сваки од њих добиће по 200 евра у динарској противредности, за сваку годину стажа у радној књижици. Битно је и да ће им бити повезан радни стаж од 2014. године до дана исплате – каже бивши директор „Агрожива” Предраг Амижић, који је све време радио на припреми социјалног програма.
Људи за које је спреман овај социјални програм коначно могу да одахну, јер су сада у питању само дани за решење њиховог статуса.
- Ово је финализација једног озбиљног посла и први велики социјални програм у овом делу Баната. Сада се отвара наменски рачун, који ће бити заштићен од евентуалне блокаде. Држава је коректно одрадила свој део посла – вели председник Самосталног синдиката у „Агроживу” Бранко Надаждин.
Надаждин напомиње да ће се потрудити да реше и четири случаја колега који нису ушли у програм и да ће им повезати стаж, да би остварили право на пензију. Он верује и да ће преко Фонда солидарности бити исплаћено девет заосталих минималаца.
Радници још живе у нади да ће се појавити неки озбиљан инвеститор који ће поново оживети производњу у „Агроживу”, некада највећем послодавцу у том делу средњег Баната.
Ж. Балабан