Јабука и лешник од жита пречи
СОМБОР: Када је посредством своје београдске фирме-ћерке чувена италијанска кондиторска компанија „Фереро” у априлу прошле године купила 700 хектара ораница
дотадашњег државног пољопривредног предузећа „Алекса Шантић” у истоименом селу сомборског атара, то је био најбољи сигнал да у пољопривреди овог краја долази до стратешких помака. Наиме, до тада скоро искључиво наклоњени тзв. „сувом ратарењу” односно узгоју класичних ратарских култура и сами Сомборци су коначно схватили да поднебље и квалитет њиховог земљишта могу да послуже и за воћарство, као далеко исплативију грану пољопривреде. Јер, како објаснити да ће таква мултинационалка, као што је „Фереро”, поред плаћених осам милиона евра за земљу, уложити додатне милионе евра у формирање највећег засада леске у Европи, док овдашњи паори још увек стрепе од флуктуације цене пшенице и кукуруза.
Својеврсни парадокс је да су овдашњим пољопривредницима требали „људи са стране” не би ли им отворили очи и на делу им показати потпуно нову перспективу. Не само да је италијанска „слатка кућа” годину-две пре аквизиције 700 хектара на основу уговора о пословно техничкој сарадњи са ПП „Алекса Шантић” већ засновала свој расадник на 40 хектара капацитета 700.000 младица леске, већ је и у непосредном суседству овог села, додуше без медијске пажње, већ увелико стасао један од највећих воћњака у Војводини. Наиме, у Риђици, селу на самој српско-мађарској граници, такође у сомборском атару, никао је најмодернији засад јабука, који се у овом моменту простире на чак 140 хектара.
Несклони саморекламирању, власници београдске фирме „Apple world” су са пројектом започели 2011. године, са првих 20 хектара воћњака и идејом извоза јабука на тржишта Русије и Европске уније. У производњи јабука примењена је најсавременија технологија па је тако постављен компјутерски контролисани заливни систем „Нетафим” израелске производње, који обезбеђује да свако стабло у сваком тренутку добије одговарајућу количину течности и хранива, а како би се спречило смрзавање воћа оформљено је и велико вештачко језеро.
Комплетна технологија производње јабука увезена је из Италије и оваква плантажа, која тренутно тржишту испоручује 12.000 тона јабука и над којом је на целој површини постављена и противградна мрежа, постоји још једино у Јужном Тиролу. На најсавременији начин решен је проблем складиштења, што је и иначе рак-рана српског воћарства, пошто је изграђена и хладњача капацитета 6.000 тона опремљена ДЦА технологијом (Динамичка Контрола Атмосфере), у којој се користе сензори за детекцију флуоресценције воћа, како би се динамички контролисала атмосфера, а где се уједно омогућава складиштење воћа при његовој најнижој стопи респирације.
М. Миљеновић
Шампион у јабучарству
У воћарство на подручју Сомбора укључио се и прослављени српски кошаркашки ас Дарко Миличић, који је на разочарање љубитеља овог спорта одлучио да рано оконча каријеру. Капиталом зарађеним првенствено у најпрестижнијој светској баскеташкој лиги, америчкој НБА, у којој је дошао и до шампионског прстена, некадашњи репрезентативни центар Миличић је купио око 120 хектара земље у околини села Телечка, у којој ничу велелепни засади јабука и хладњача одговарајућег капацитета.