Вирус ХИВ-а доминира међу млађим мушкарцима
Прошле године у Војводини је регистрован ХИВ вирус код 51 особе, што је за 50 одсто више новооткривених него претходних година, а највише од како се у нашој земљи
региструје овај вирус. Међу новоткривенима највише је млађих мушкараца који имају сексуалне односе с мушкарцима. Према подацима које је саопштио Институт за јавно здравље Србије “Др Милан Јовановић Батут”, у целој држави је у 2015. години регистровано 178 новооткривених особа инфицираних ХИВ-ом, што је највећи број од 1987. године. Ови подаци, међутим, не значе да је у питању епидемија, него се све више младих тестира, те се стога вирус чешће открива.
Лекар на одсеку за ХИВ и АИДС Клинике за инфективне болести Клиничког центра Војводине доценткиња др Данијела Марић кажа да се не зна је ли број инфицираних још већи, а код ових новооткривених случајева ради се о инфекцији која је настала пре више година.
- Не може да се каже да имамо епидемију ХИВ-а, већ се повећава број људи који се тестирају. Понукани управо бројем новооткирених, почели смо да радимо едукацију лекара опште праксе и медицинских сестара, како би се поспешило тестирање и открила инфекција што пре. Најгоре је да људи не знају да ли су ХИВ позитивни. Циљ је да се ХИВ открије што раније и да се не јави сида, јер је тада лечење компликованије, скупље и теже - каже за “Дневник” др Марић и додаје како су урадили едукацију у Новом Саду, овог викенда ће бити у Суботици, а наредног у Зрењанину.
Најчешћи пут преноса вируса су незаштићени сексуални односи, а управо такво понашање, као и друге полно преносиве болести, треба да буду “црвена заставица” људима да се тестирају. Др Марић каже да је међу новооткривенима прошле године највише било младих мушкараца који имају сексуалне односе са другим мушкарцима, односно о МСМ популацији (ман хавинг сеџ њитх ман).
- Вирус се лакше преноси аналним, него вагиналним сексуалним односом, али међу новооткривенима нису само МСМ особе, него и хетеросексуални мушкарци, као и жене које су у браку. Ризично понашање треба да наведе на тестирање, а претпоставља се да заражених има још минимално онолико колико их је откривено - наводи др Марић и додаје да се у Клиници за инфективне болести у Новом Саду тренутно лечи 260 ХИВ позитивних особа. На контроле редовно долази 80 одсто пацијената и више од 90 одсто њих је добро и немају вирус у крви, али морају да наставе да пију лекове.
Према њеним речима, у току су преговори за набављање тестова који показују присуство вируса у року од два минута, тако да оболели не чекају на резултат и одмах улазе у здравствени систем и поступак лечења.
Др Светлана Илић из Саветовалишта за ХИВ и сексуално преносиве болести новосадског Института за јавно здравље Војводине каже да међу новооткривенима доминирају мушкарци, јер је њих 50, а само код једне жене је пронађен ХИВ. Највише их је старости од 25 до 35 година, док је у остатку Србије највише новооткивених у старосној групи од 15 до 29 година. Међутим, вирус је у Војводини откривен у свим старосним групама, од 16 до 67 година.
- Забрињавајућа је чињеница да су то углавном млади људи и њима сигурно не недостају информације. Сви знају да је кондом најбоља заштита, а иако то знају ретко га користе. Од почетка ХИВ епидемије доминантна је трансмисија у геј популацији, која је у највећем проценту у ризику - каже др Илић.
Стигматизација је у нашој популацији присутна не само када је реч о ХИВ-у, те се један број људи плаши дискриминације и стога избегава тестирање. Код млађих људи је страх од стигме мањи, али је и даље присутан и изражен међу људима који имају 40, 50 година.
- Саветовалиште ради целе године, сваког радног дана од 7 до 13 часова и на располагању смо свима за разговор, саветовање, тестирање. Могу да нас позову и телефоном на број 021/4897840, а питања могу да пошаљу и мејлом на адресу светлана.илицЖизјзв.орг.рс. Сви који желе да добију информацију могу да нас потраже - поручила је др Илић и напоменула да за долазак у Саветовалиште није потребан упут, нити заказивање термина. Свако може да дође у Институт, Футошка 121 у Новом Саду, а саветовалиште је на другом спрату, соба 54 .
Љ. Петровић
Два отказа због ХИВ-а у Новом Саду
Доценткиња Марић истиче да је стигматизација највећи проблем и ХИВ позитивних људи, али и МСМ популације.
- Двоје људи је ове године изгубило посао, када су њихови шефови сазнали да су ХИВ позитивни. Цела породица се одмакне када сазнају да неко има ХИВ. Стигма је сада већи проблем него терапија. Зато се многи и не тестирају, у страху од стигматизације - каже др Марић.
Епидемија у Западној Европи
У Европи постоји велики број неоткривених случајева ХИВ-а, а др Марић каже да у Западној Европи влада епидемија, јер због великог броја заражених не стигну сви да се тестирају.