Одлука о рекордној одштети 1. априла
Након што је на јучерашњем рочишту затворен главни претрес, судија Вишег суда Ксенија Рончевић је најавила да ће 1. априла објавити првостепену пресуду у случају рекордног одштетног захтева који од државе Србије
због неоснованог притвора и причињене материјалне штете тражи Угљеша Гргур, власник детективске агенције „Гвозден”.Подсећамо, он је ухапшен почетком октобра 2008. године заједно с тадашњим градоначелником Зрењанина Гораном Кнежевићем и још петнаестак особа осумњичених у афери која је у јавности била позната као „грађевинска мафија”. Гргур је у притвору тада провео готово годину дана, а након пет година суђења пред Специјалним судом, сви осумњичени су правоснажно ослобођени.
У децембру 2014. године Угљеша Гргур је новосадском Вишем суду поднео тужбу против државе, а укупан одштетни захтев, који обухвата материјалну и нематеријалну штету, износи око 170 милиона динара.– Од тренутка када сам ухапшен тврдио сам да је све намештено због тадашњег политичког сукоба Бојана Пајтића и Горана Кнежевића и да не постоје дела за која смо били оптужени – каже Угљеша Гргур. – Пред Специјалним судом сам то успео и да докажем без помоћи адвоката, а и овај случај против државе водим сам и мислим да сам опет доказао сву штету коју сам претрпео због хапшења у притвора, а то и није било тако тешко јер су ми уништени практично сви послови које сам до тада водио.
Он каже да ни по изласку из притвора није био у могућности да се врати пословима своје агенције за обезбеђење због поступка који се још неколико година водио пред Специјалним судом.– Рачуни моје фирме су по налогу суда били блокирани све до правоснажне ослобађајуће пресуде, а након тога фирма ми је угашена такође по налогу суда јер је рачун био годинама у блокади. Чак и да сам некако отворио другу фирму, не бих могао да радим јер се против мене водио кривични поступак – каже Гргур.
Висок одштетни захтев он објашњава околностима које су претходиле хапшењу, али и оним што је уследило након лишавања слободе.– Провео сам готово годину дана у неоснованом притвору, при чему смо у то време у јавности означени као „организовано злочиначко удружење”. Велики број политичара и функционера је говорио о том случају, називајући нас криминалцима и мафијом. Међутим, када су видели да од тога нема ништа, сада више нико не жели да се тај случај помиње – каже Гргур.
По његовим речима, због тога је, између осталог, захтев за нематеријалну штету висок, док је материјална штета поткрепљена валидним доказима о уништеним пословима и имовини.
– Жао ми је што ће одштету на крају платити грађани Србије, али ја ћу путем кривичне пријаве коју сам поднео против Бојана Пајтића и полицајаца који су ме хапсили покушати да докажем политичку позадину целог случаја да би се коначно сазнала комплетна истина о тој афери. Тужилаштво је прихватило ту пријаву и надам се да ће тај поступак бити покренут. Тиме би се коначно завршио тај случај који ми је практично одузео последњих седам-осам година живота и коштао ме готово свега што сам стекао пре хапшења – каже Угљеша Гргур.
Н. Перковић