У радном окружењу лакше до нове шансе
Канцеларија за извршење алтернативних санкција у Новом Саду има све више посла. Она обухвата подручје надлежности новосадског Вишег суда,
што су, осим града, Сремски Карловци, Темерин, територија око Бачке Паланке, Жабаљ, Беочин, Тител... и стара се да особе које имају пребивалиште на поменутој територији издрже специфичну врсту казни.
– Алтернативне санкције подразумевају више различитих мера за запрећене казне затвора до три године, а уобичајно је да кроз допуне закона добијамо већи опсег казни и мера, – каже за „Дневник“ повереница за извршење алтернативних санкција Марија Крсмановић.
– Тада смо имали само те две алтернативне санкције, а у међувремену је то знатно проширено па сада имамо веће надлежности, а у најави су још неке мере, као на пример казне према начелу опортунитета - каже Крсмановић.
Она наводи да је у раду с осуђеницима суштински важан психолошки аспекат у вези с извршењем мера алтерантивних санкција јер се тако може посветити пажња њиховим потенцијалима.
– Логика алтернативних санкција је да су оне ефикасније у односу на класичне затворске казне. Бројна истраживања и искуства су потврдила да су алтернативне санкције у развијеним системима ефикасније у односу на класичне затворске казне - објашњава Марија Крсмановић и додаје да се дешава да неки осуђеници одустану од алтернативне казне јер им није лако одраде све изречене и договорене обавезе.
Установљено је да је повратак чињењењу дела кажњаваних много ређи код људи који су на овај начин одлсужили казну у односу на оне који су били у класичном затвору.
– Често су, с обзиром на то да затвори могу представљати школе криминала, људи који су из својих слабости или из егзистенцијалних разлога чинили кривична дела, под већим ризиком да буду криминализовани јер се у тим приликама зближавају с тим окружењем и развијају контакте који могу бити погубни. То је сигурно много горе него повезивање с радницима од којих ће успети да науче неку нову вештину - каже Крсмановић.
Она наводи да ће неки од тако кажњених први пут делати у таквом радном окружењу, одлазити у седам ујутро на посао и бивати негде осам сати, уз обавезе, где ће их неко надгледати и „можда похвалити уз конструктивне задатке“ па макар и оне уз грабуље.
– У таквом окружењу њихова ресоцијализација је много извеснија него у случајевима пасивног одлежавања казне – каже Марија Крсмановић.
Њена колегиница повереница Бранислава Чађеновић подсећа на то да се статистика у вези с алтренативним служењем казне стално мења. Тренутно у Новом Саду и околини 28 особа алтернативно окајава грехе кроз друштвено користан рад због кривичних дела (у разним фазама, пред почетак или звршетак). Најчешћа кривична дела су у вези с крађом струје, лакши облици крађе, поседовање малих количина наркотика које се могу протумачити да су за личну употребу, лакша дела у саобраћају и слични изгреди из Кривичног законика.
– Особе које су пристале на такав начин одслужења казне у Новом Саду и околини за сада најчешће, ако су психофизичи способне, раде на одржавању чистоће, у ЈГСП-у, „Тржници“, месним заједницама, комуналним предузећима у Жабљу, Беочину и Бачкој Паланци, и то за сада функционише без већих проблема – каже Бранислава Чађеновић. Рад у јавном интересу може се заменити само затвором у случају да осуђеник не поштује правила. У тим случајевима, механизам је врло једноставан, поступак се не поставља из почетка већ се осуђена лица директно спроводе у затвор.
М. Вујачић
Надлежност Канцеларије све шира
– У послове Канцеларије за алтернативне санкције, која је у Новом Саду почела да ради 2010. године, спадају организација, спровођење и праћење извршења казни затвора у просторијама у којима осуђени станује („кућног затвора“), праћење извршења мера забране напуштања стана („кућног притвора“), мере забране прилажења, састајања или комуницирња с одређеним лицем и многе друге – објаснила је за наш лист повереница Бранислава Чађеновић.
Осим тога Канцеларија врши и саветовање и пружање подршке лицу после извршене казне затвора да би избегло поновно чињење кривичних дела, а у њиховој надлежности је и праћење и извршење посебних мера за спречавање чињења кривичних дела против полних слобода према малолетним лицима.