Москви мало све јабуке из Србије
Представници руских трговинских ланаца, који бораве у посети Србији, заинтересовани су за увоз прехрамбених производа из Србије, а посебно воћа и поврћа, саопштено је у
Привредној комори Србије.
ПКС у сарадњи са Администрацијом града Москве, уз подршку Трговинског представништва Руске Федерације организује комерцијалне преговоре 11 руских трговинских ланаца Србији, са српским компанијама, потенцијалним добављачима.
Посета руских експерата организује се ради договора о сарадњи са српским компанијама прехрамбеног сектора, заинтересованим за пласман производа на тржиште Руске Федерације.Руководилац Сектора за трговину и услуге Администрације града Москве Алексеј Немерјук рекао је да је Москва велики потрошач хране и да годишње потроши 12 милиона тона. По његовим речима, приоритет је у увозу поврћа и воћа, нарочито јагодичастог, које се код њих не производи.
Немерјук је рекао да се у делегацији из Русије налазе представници трговинских ланаца, који заједно имају преко 3.000 продајних објеката, а да је међу њима и један од највећих агрокластера из Русије „Фуд сити”, чији је приоритет сарадња са малим и средњим предузећима.
- То је важно за Србију, у којој су највећим делом мала и средња предузећа, јер могу директно путем агрокластера да се укључе у хорека системе на руском тржишту - рекао је Немерјук и додао да је прошле године преко тог кластера прошло 500.000 тона свежег воћа и поврћа.
Као пример навео је да Србија има годишњи капацитет производње јабука око 350.000 тона, а да се у Москви годишње поједе 370.000 тона овог воћа. Немерјук је истакао и да руски трговински ланци имају билатералне преговоре са преко 40 компанија у Србији и да очекује да ће бити потписани и неки уговори о сарадњи, јер Русија, како је додао, воли српске производе, који су еколошки здрави и имају конкурентну цену. - Наш задатак је да са ПКС уклонимо препреке у пласману производа из Србије у Москву - истакао је Немерјук.
Саветник премијера Србије Драган Гламочић рекао је да се у Србији повећава број произвођача који извозе у Русију, али да је проблем уситњеност пољопривреде. По његовим речима, велики произвођачи требало би да повуку мале и средње произвођаче, а нагласио је и да би требало имати у виду велику конкуренцију на руском тржишту, која долази пре свега из Азије и Јужне Америке, као и курсне варијације. - Морамо водити рачуна да безбедност и квалитет наших производа буде на високом нивоу и да се не дешавају пехови, па да због грешака појединих произвођача трпимо последице - рекао је Гламочић и нагласио да ће управе за ветерину и контролу биља обављати строге контроле.
С. Г.