few clouds
12°C
20.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Николић данас расписује парламентарне изборе

03.03.2016. 21:31 13:33
Пише:

Председник Владе Србије Александар Вучић упутио је Предлог председнику републике Томиславу Николићу да распусти Скупштину Србије и распише изборе за народне посланике.

Председник Србије потписаће данас у подне Указ о распуштању парламента и расписати ванредне парламентарне изборе. У тој одлуци биће одређен дан одржавања избора и од када почињу да теку рокови за изборне радње. Очекује се да ће избори на свим нивоима, републички, покрајински и локални бити одржани 24. априла.

Образложени предлог за распуштање парламента прослеђен је из Немањине на Андрићев венац на основу члана 109, став 1 Устава Републике Србије. Влада Србије сматра да је прва фаза у успостављању другачије, модерне и успешне Србије окончана тиме што су у потпуности стабилизоване економске и политичке прилике те да је за обезбеђивање европског животног стандарда и утврђивање јасног и недвосмисленог пута наше земље у будућност потребна нова снага уједињене Србије, с јасним мандатом да се реформе заврше и да омогуће нашој држави да буде на улазним вратима европске породице народа.

Како се наводи, „Влада републике Србије, у непуне две године, успела је да спречи колапс јавних финансија, да тешким економским реформама изведе земљу из рецесије, као и да отвори прва поглавља на путу Србије ка Европској унији”.

„Србија је у петак и политички и економски стабилна земља, с јасним перспективама напретка и просперитета. Све те резултате Влада републике Србије успела је да постигне захваљујући поверењу грађана и њиховом јединству у подршци остварењу прокламованих циљева Владе”, стоји у предлогу упућеном Николићу.

После добијања Предлога за распуштање парламента, који је упутила Влада Србије, председник Николић има законски рок од 72 сата да донесе указ о распуштању парламента. Од тренутка распуштања Скупштине, и парламенту и Влади престаје мандат и могу обављати само текуће и неодложне послове.

Након расписивања избора, следи изборна кампања, а изборне листе могу поднети регистроване политичке странке, коалиције политичких странака и групе грађана.

Странке које буду заинтересоване за наступ на изборима имају рок да изборне листе Републичкој изборној комисији доставе најкасније 15 дана пре дана одржавања избора, а РИК их проглашава одмах по пријему или најкасније 24 сата од пријема листе. На изборној листи може бити највише 250 кандидата, колико се народних посланика и бира.

Кандидате могу предлагати регистроване политичке странке, коалиције и друге политичке организације, посебно или заједно, као и групе грађана. Уз изборну листу доставља се и најмање 10.000 судски оверених изјава бирача да својим потписом подржавају изборну листу.

Народни посланици се бирају у Републици Србији као једној изборној јединици, применом пропорционалног изборног система, гласањем за изборне листе и расподелом посланичких мандата сразмерно броју гласова које су добиле изборне листе.

Право да бира народне посланике и да буде биран за народног посланика има пословно способан држављанин Републике Србије који је навршио 18 година живота и има пријављено пребивалиште у Републици Србији.

Резултате избора Републичка изборна комисија објављује у року од 96 часова од часа завршетка гласања. Резултати избора објављују се у „Службеном гласнику Републике Србије”.

Актуелни сазив републичког парламента конституисан је 16. априла 2014. године.

Прву седницу Народне скупштине након избора сазваће Маја Гојковић, као председница из претходног сазива, тако да се она одржи најкасније 30 дана од дана проглашења коначних резултата избора. То значи да ће се нови сазив републичког парламента, ако не буде великих притужби на регуларност избора, састати крајем маја.

Нова влада мора бити изабрана у Скупштини Србије најкасније у року од три месеца, иначе ће бити распуштена. У том случају следе нови избори, који морају бити окончани најкасније за 60 дана.       

Светлана  Станковић

 

Пише:
Пошаљите коментар