Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Вулин: Рад на црно све тежи и мање исплатив

02.03.2016. 14:17 13:33
Пише:

Борба против сиве економије траје и биће приоритет ове и сваке будуће владе, а рад на црно је све тежи и све мање исплатив, изјавио је данас министар за рад, запошљавање,

борачка и социјална питања Александар Вулин.

Он је, на округлом столу "Сузбијање рада на црно и примена превентивних мера у области безбедности и здравља на раду", рекао да чињеница да инспекција проналази већи број радника који раде на црно, није зато што их има више, већ зато што Инспекција више ради и проналази већи број оних који покушавају да избегну закон.

"То је све теже, мање исплативо и желим да се захвалим послодавцима који након наших инспекција веома брзо и много чешће него до сада испуне одговарајуће решење, пријаве радника, као и онима који не чекају више да им дође Инспекција рада, већ то ураде одмах", рекао је Вулин.

Наглашава да држава води рачуна да се борба против сиве економије свакако настави, што ће, каже, бити приоритет и ове и сваке будуће владе.

"Баш да би било тако након следећих избора, већ сада смо спремни да уђемо у законску процедуру, да донесемо закон који ће регулисати сезонски рад кроз употребу потребно новог механизма, кроз ваучере, али исто тако и да донесемо закон који ће регулисати социјално предузетништво, који је такође спреман да уђе у процедуру", рекао је Вулин.

Додао је да се ради на још једном веома важном закону о регулисању положаја радника који су запослени преко агенције за привремени рад, тзв. рад на лизинг.

"То су јако важни закони, који ће, када их донесемо након избора, у потпуности заокружити област радних односа и у потпуности регулисати положај радника од сезонског рада, преко борбе против сиве економије и свих осталих уговора из области радних односа", истакао је министар рада.

Говорећи о Закону о безбедности и здрављу на раду, Вулин је рекао да, када су доношене измене и допуне Закона о безбедности и здрављу на раду, то је рађено како би се модернизовало наше законодавство и прилагодило се одговарајућим директивама из Европске комисије.

"Али више од тога, да обезбедимо могућност и послодавцу и раднику да води рачуна о свом здрављу, животу. Све што радимо и надам се да се то примећује по једном другачијем односу Инспекције рада према свом послу, радимо не да би неког казнили, већ да поногнемо једни другима, да поштујући прописе поштујемо сами себе", каже Вулин.

Додао је да је Закон о безбедности и здрављу на раду тек почео да се примењује, те да нема још упоредних података, али и да се свакако види да је озбиљност значајно повећана.

"Ми смо изменама и допунама Закона о безбедности и здравља на раду затражили виши капацитет за оне који спроводе безбедност и здравље на раду, вишу образовну структуру, не може свако да има предузеће које се бави обуком и води рачуна о безбедности и здрављу на раду, већ се виде помаци, а брзо ћемо имати упоредне податке", рекао је Вулин.

Инспекција рада протекле године у области безбедности и здравља на раду извршила је 58.750 инспекцијских надзора, при чему је затечено 16.408 особа на "раду на црно", што је за 181 одсто више него у 2014. Након извршених надзора, послодавци су засновали радни однос са 12.250 особа.

Не користе се довољно мере активног запошљавања

Новац који држава ставља пред предузетништво, читав спектар мера активног запошљавања не користи се довољно, и по правилу, сваке године новац који је остављен за подстицај управо таквих пројеката, врати се у буџет и не потроши се, изјавио је Вулин.

"Сигуран сам да ове године нећемо имати повраћај средстава у буџет, и да ће све мере активног запошљавања заиста помоћи. Надам се да ће бити тако", рекао је Вулин на округлом столу "Сузбијање рада на црно и примена превентивних мера у области безбедности и здравља на раду".

Министар је објаснио да држава помаже запошљавање особа са инвалидитетом, финансира и део њихових зарада, опремање њиховог радног места, чак финансира путне трошкове.

"Држава је ту да помогне, и овде можемо да разговарамо шта би држава требало да уради да имамо више запослених. У политици саме владе, није новац пресудан проблем", рекао је Вулин и додао да се новац лакше нађе него начини да се адекватно дистрибуира и да се на одговарајући начин потроши.

"Послодавци, имате могућност уласка у резервисане јавне набавке уколико запошљавате већи број особа са инвалидитетом", нагласио је Вулин и рекао да се тај читав спектар мера за подстицај управо таквих пројеката не користи довољно и да се, сваке године, новац намењен томе врати у буџет.

"Сви заједно или нисмо били довољно заинтересовани, или нисмо слушали довољно једни друге. Ово олакшавање положаја послодавца и могућност јефтинијег запошљавања радника преко Националне службе, мере су које смо донели зато што смо разговарали са вама", истакао је Вулин, обраћајући се представницима послодаваца.

Каже да треба искористити сваку прилику где једни другима могу да кажу шта је потребно и како ојачати нашу индустрију и позвао послодавце да дају предлоге и сугестије.

Према његовим речима, влада предузима мере за повећање запослености, преко НСЗ значајно је олакшала услове за запошљавање људи, те да су послодавци некада  имали обавезу да када запосле човека преко НСЗ да га прихвате на 24 месеца, а сада је та обавеза смањена на 12 месеци.

"За поједине категорије, као на пример, ако запослите корисника новчане социјалне помоћи, не само да је повећана накнада коју му држава даје са 15.000 на 18.000 динара, него и период који сте дужни да га задржите након истека уговора је шест месеци, не 12 месеци. Врло је једноставна претпоставка, зар није боље да неког запослите 12 месеци, него да га не запослите уопште", сматра Вулин.

Истакао је да све што ради његово Министарство и Инспекција рада, није да би се неко казнио, већ да "помогнемо једни другима, да поштујући прописе поштујемо сами себе".

Сматра да нема веће и страшније ствари, него када се људски живот и здравље изгубе, те да, ако могу бар да се смање повреде на раду, урађена је велика ствар, као и да држава није противник ни раднику ни послодавцу.

"Ми смо савезници, зато верујем да ћете нам указати овде где грешимо, шта да променимо, побољшамо, као када смо мењали Закон о раду, упозоравали сте нас на неке ствари које смо прихватили и захваљујући којима верујем да имамо бољу сарадњу и далеко боље резултате", нагласио је Вулин.

Он верује да је грађевинска индустрија наша велика шанса и да се опоравак примећује, да се види у егзактним бројевима, у броју запослених и ономе што се ради.

Вулин је навео да је Инспекција рада протекле године у области грађевинарства извршила 3.077 прегледа и да је у раду на црно затекла 2.498 радника, али нагласио да је након решења Инспекције рада, 2.168 радника одмах запослено.

"Рад на црно је све тежи, мање исплатив и желим да се захвалим послодавцима који након наших инспекција веома брзо и много чешће него до сада испуне одговарајуће решење, пријаве радника, као и онима који не чекају више да им дође Инспекција рада, већ то ураде одмах", рекао је министар.

     (Танјуг)

Пише:
Пошаљите коментар