Четрдесетак људи би на село
ЈАША ТОМИЋ: На оглас који је објавила једна породица из Јаше Томића, о уступању куће и окућнице млађем или средовечном пару, а који је изазвао велику пажњу јавности, јавило се више од четрдесеторо људи,
заинтересованих да живот наставе у сеоској средини. Како је „Дневник” већ писао, ова фамилија одлучила је да уступи реновирану кућу са купатилом, кухињом и две спаваће собе, као и са великом баштом, која се налази у централним улицама Јаше Томића. Од брачног пара којем припадне овај стамбени објекат очекује се да сам плаћа трошкове струје, обрађује башту, а да принос дели на пола са домаћинима.
Власници, иначе, годинама у башти гаје органске производе, углавном од сопственог семена, па очекују да станари негују земљу и да је не прскају хемијом. Породица из Јаше Томића је, да подсетимо, оглас упутила преко непрофитног удружења грађана за подршку развоју одрживих и достојанствених начина живота АМА.
-Од четрдесетак људи, колико их се јавило на оглас, у ужи избор је ушло троје и власници тренутно преговарају са њима. Још нису донели коначну одлуку, али очекујемо да ових дана одаберу пар који им се највише допада – каже за „Дневник” Катарина Миленковић из АМА центра.Она истиче да породица, која не жели да се спомиње у јавности, живи у Београду, а да се бака, родом из Јаше Томића, својевремено вратила у ово село у сечањској општини и да је једно време провела тамо, пре него што је одлучено да кућа буде поверена млађем пару. Времешна госпођа, иначе факултетски образована, приликом узгајања органских производа имала је помоћ волонтера из земље и иностранства, који су у ово село стигли преко АМА центра, а на које може да рачуна и пар који се усели у кућу. Наравно, уколико то буде желео.
На питање да ли има још оваквих огласа када су у питању села у средњем Банату, Миленковић одговара да је ово први пут да АМА центар ради овако нешто.
-Учинили смо уступак, зато што дуго сарађујемо са породицом, за коју знамо да је озбиљна и поуздана. Она је учествовала у програму који повезује волонтере из земље и света и власнике органских домаћинстава у Србији. Циљ тог програма је стицање искуства из прве руке, у области органске производње хране, повратак на село, подршка органском покрету и умрежавање – објашњава Миленковић.
Ж. Б.