Угинула стока разбацана по каналима, њивама...
Градоначелник Сремске Митровице Бранислав Недимовић потврдио је за „Дневник” да је упутио допис Министарству пољопривреде и Влади Србије да што пре реше проблем одлагања
анималног отпада у тој сремској општини.– Наша општина има проблем због тога што не постоје локације које су спремне да прихвате анимални отпад који постоји на простору Сремске Митровице – објашњава за наш лист Недимовић. – У целој Србији постоје само две кафилерије – једна у Сомбору, а друга у Ћурпији.
Оне имају ограничене капацитете и нису у могућности да долазе у наш град по анимални отпад. Објекат који је постојао до пре неколиког месеци „Енерго зелена” у Инђији није више у функцији. У таквој ситуацији нама је преостало или да закопавамо анимални отпад – што је супротно правилнику који је донела Управа за ветерину – или да га негде носимо, мада не знам где јер нико не може да га прими.
Наш саговорник истиче да је локална самоуправа издвојила новац за решавање питања анималног отпада, али да, једноставно, нема прерађивачке капацитете да то уклони па се зато врте у круг.– Једино што као градоначелник могу јесте да апелујем на Министарство пољопривреде да реши проблем анималног отпада. Тај проблем мора бити решен тим пре што долази летњи период, а осим тога, добијамо у нашем граду прерађивачке капацитете озбиљнијег обима – мислим на „Митрос”, који ће се такође сусрести с истим проблемом.
Крајње је време да се тај проблем реши како год било јер локална самоуправа троши огромне паре да чисти њиве, канале и локалне путеве од угинуле стоке – истиче Недимовић. – Највећи проблем у сремскомитовачкој општини је Лаћарак, због тога што је то село на регионалном путу и код њега сви бацају анимални отпад, не само људи из тог села, чак они то најмање раде, већ они који долазе из околних села којима је он успут. Зато то није само наш проблем већ регионални, али се ми њиме бавимо и желимо да га решимо у складу с прописима и како треба.
Недимовић додаје да треба решити што пре проблем с „Енерго зеленом” у Инђији јер је то близу овог града.
Љ. Малешевић
„Митрос” стартује крајем марта
Саговорник „Дневник” најављује да ће последње недеље наредног месеца „Митрос”. почети производњу. Ту фирму је прошле године купио аустијски „Герлингер”, који је за нешто више од 13 хектара земљишта с правом коришћења и укупно 36 објекта, платио 800.000 евра, најавио нова улагања и посао за 400 радника.
– Почетак рада „Митроса” ће још више истаћи проблем одлагања анималног отпада. Но, они ће проблем решити на неки свој начин јер је реч о комерцијалној компанији која мора да се снађе и сасвим сигурно неће анимални отпад бацати по атару. Нама ће остатити проблем јер постојећи правилник забрањује употребу сточних јама и могућност да упућујемо пољопривреднике да тамо бацају анимални отпад, због чега га они бацају по каналима, а ми идемо за њима и купимо. Бацамо тако новац који бисмо могли искористити на квалитетнији начин, оносно да на безболан начин управљамо анималним отпадом – каже Недимовић.