broken clouds
0°C
08.02.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Судија Владимир Вучинић прелази у адвокате

28.01.2016. 21:31 13:33
Пише:

Судија Владимир Вучинић, бивши председник Посебног одељења Вишег суда у Београду, познатог као Специјални суд, донедавно председник већа у неколико великих процеса,

међу којима и против бизнисмена Мирослава Мишковића, решио је да напусти судијску функцију и професионалну каријеру настави у адвокатури. 

За ширу јавност неочекивана одлука судије Вучинића, као и његово премештање у Опште одељење Вишег суда почетком овог месеца, истеком мандата у Специјалном суду који је имао по распореду из 2010. године. Шта су разлози за напуштање судства, да ли се Вучинићу прелила чаша професионалних изазова у последње две године – а временски коинцидирају с његовом одлуком да окривљеном Мишковићу, након положеног јемства, привремено врати пасош ради путовања у Лондон, дешавањима након што је поводом негативних медијских написа, дао изјаве бранећи своју судску одлуку, па дисциплинским поступком по пријави председника суда да је изјаве медијима дао „неовлашћено, супротно Судском пословнику и Закону о  уређењу судова“ те, напослетку, новим распоредом? О томе, за сада, неће бити конкретних одговора.

– Захтев за упис у именик адвоката поднео сам 14. јануара, чиме почиње процедура предвиђена прописима која подразумева и неке рокове – каже у ексклузивној изјави за „Дневник“ судија Вучинић. – Још увек нисам поднео захтев Високом савету судства за разрешење са судијске функције јер предстоји период током којег би требало да се неке ствари, углавном формалне природе, претходно реше, па ћу највероватније то урадити.

Осим што је реч, како напомиње, искључиво о професионалним разлозима, о њима за сада не жели да говори у јавности.

– Детаљније ћу се изјаснити кад поднесем захтев за разрешење – објашњава судија.

Нови распоред, којим је премештен у Опште одељење Вишег суда у Београду после пола деције судовања у Посебном одељењу тог суда за кривична дела организованог криминала и корупције, не сматра ни на који начин силаском низ професионалну лествицу јер су сва одељења тог суда истог ранга, мада примеђује да такав смер није уобичајено кретање у каријери. 

– Али, није то апсолутно доминантно у мом случају – напомиње Вучинић. – Судијску каријеру сам почео у београдској Палати правде, а мали је куриозитет да је ту и завршавам. Што се тиче мог мандата у Посебном одељењу, чињеница јесте да је истекао, али истекао је и у другим случајевима па је продужен. Уопште није било сметње, ни законске, ни што се тиче поступања у поступку, ни предмета, да ми продуже мандат за Посебно одељење, али не знам да ли је било других разлога, ни који су, уколико их је било. 

У јавности је остало недоречено како је окончан поступак против њега пред Дисциплинском комисијом Високог савета судства након што је првостепено ослобођен одговорности за тежи дисциплински прекршај који му је диспциплинском пријавом био стављен на терет.

– Тај дисциплински поступак није дефинитивно решен. Одлуком у другом степну су нашли да се ради о лакшем дисциплинском прекршају и јавној опомени, која не повлачи разрешење. По правној поуци која ми је дата у тој одлуци где сам јавно опоменут, искористио сам своје законско и легитимно средство – тужио сам Високи савет судства и покренуо сам управни спор у јулу прошле године и до данас нисам добио никакву информацију о томе из Управног суда. Дакле, то није правноснажно окончано, управни акт је у току па очекујем и неки позив Управног суда да би се то решило – истиче судија Вучинић. – Тужбу против Високог савета судства поднео сам зато што сматрам да сам као судија поступио исправно, што је и првостепена Дисциплинска комисија у тројном саставу утврдила. Значи, да сам и по закону био у обавези као судија да штитим углед кад су други рекли, објавили да сам радио нешто незаконито, а нисам. Тако да сам ја судија који је у 21. веку рекао да је поступио по закону и то је очигледно сав мој грех.

Други управни спор, у септембру прошле године, Вучинић је, како наглашава, покренуо у погледу основне притужбе коју је поднео у децембру 2013. Реч је о притужби којом се судија жалио Високом савету судства да је „председник Вишег суда вршио притисак на њега да опозове своју одлуку да врати пасош Мишковићу ради службеног путовања у Лондон“. Високи савет судства је одбио ту притужбу као неосновану.

Одлука да напусти судијску функцију и пређе у адвокатуру није, тврди Вучинић, бекство.

– Не бежим ја ни од чега. Једноставно, независност судијске функције, принципи, то је за мене један стил живота, професионални, и када бих остао у судству – јер то још увек није решено – наставио бих да радим као што сам радио. Нема за мене неке промене у том смислу. Знао сам и тада, пре две године, да та судска одлука коју сам донео неће бити популарна за мене, али не могу појединачни интерес да ставим испред општег и моја основна одлука била је управо да заштитим интересе Србије. Поштовао сам и права странака и претпоставку невиности и покушао сам све то да партиципирам на најбољи могући начин. Не знам да ли сам успео у томе. То је цела прича. Што неки то нису разумели пре две године, а сада почињу да схватају, то је друга ствар. Али, имам све време, ево и сада, тиху подршку колега и хвала им на томе – каже судија Владимир Вучинић. 

Јаска Јаковљевић

Управни одбор АКБ о захтеву у понедељак

Захтев судије Владимира Вучинића за упис у Именик адвоката  примљен је у Адвокатској комори Београда, потврдио је за „Дневник“ члан Управног одбора те коморе Александар Цвејић.

– Захтев ће бити размотрен на првој наредној седници Управног одбора, која је заказана за понедељак, 1. фебруар, и ако буде утврђено да су, сходно актима Коморе и Закону о адвокатури, испуњени сви услови, биће у даљој процедури постављен на јавну евиденцију на период од тридесет дана – казао је адвокат Цвејић.



 

Пише:
Пошаљите коментар