Јагма за нобеловцима и популарном психологијом
Градска библиотека је пред крај прошле године на одељењу за одрасле имала око 8.000 корисника, што је десет одсто више него у претходној, док их је на Дечјем одељењу око 3.000.На одељењу за
одрасле је појачано интересовање за награђена дела, па је тако повећана потражња за делима добитника Нобелове или НИН-ове награде, а, како каже руководилац позајмног одељења у „Ђури Даничићу” Биљана Кичема, међу најтраженијим жанровима је и популарна психологија.
– Нарочито се тражи литература која се бави међуљудским односима и срећнијим начином живљења. Млађи чланови највише траже школску лектиру, док старији корисници највише читају шпанске, руске или португалске класике као што су, на пример, Маркес, Љоса и други, али и белетристику – наводи Биљана Кичема.
Она додаје да можда трећина корисника чита лакшу литературу, али да предњачи позајмљивање озбиљније литературе.– Циљна група су нам тинејyери и средњошколци јер су то и наши будући корисници, а студенти највише иду у Реферални центар да би узели стручну литературу која им је потребна за факултет. Ипак, изразито је велик број средовечних корисника и пензионера, који су можда и најредовнији – наводи наша саговорница.
Што се тиче најмлађих чланова библиотеке, они траже сликовнице јер су њима, како каже Катарина Новаковић из Дечјег одељења, битне боје и стога траже звучне или тактилне сликовнице, док предшколци више читају песме.– Кад деца читају, она заиста читају – каже Катарина Новаковић. – Кад почну самостално да читају, они највише траже авантуре, обично је то колекција Yеронима Стилтона, а читају и едицију „Чаробна кућица на дрвету”. Не смемо заборавити ни класичну књижевност, као што су, на пример „Тајна жутог балона”, „Чаробњак из Оза” и тако даље.
Чланарина у Градској библиотеци износи 500 динара, док је породична 700, а када библиотека организује акције, онда је могуће учланити се и с попустом од 50 одсто. Рок за враћање књиге је три недеље, али се толерише и четврта, а корисници су углавном савесни и редовно враћају позајмљене књиге.
– Ми их учимо да чувају књиге и да их не позајмљују другима да не би враћали нешто што није њихово, а они се успаниче чак и кад касне дан-два – наводи Катарина Новаковић.С обзиром на то да и библиотека испашта због јавних набавки, нема увек све наслове које корисници траже или их има врло мало, па постоји и листа резервација за кориснике, за шта се плаћа 50 динара.
Т. Стојшин