Само дворац није на продају
БЕЧЕЈ: После четири године рада у стечају и 230 дана у банкроту, имовина ПИК-а „Бечеј” ће бити понуђена на лицитацији заказаној за 17. децембар.
Процењена вредност капитала износи 85,5 милиона евра, што значи да ће половина од те суме, око 42,7 милиона евра, бити почетна цена на јавном надметању за које је, како сада ствари стоје, заинтересовано седам фирми из земље и иностранства.
Продаја путем јавног надметања обавиће се у канцеларији стечајног управника на првом спрату пословне зграде ПИК Бечеј у Новосадској улици број 2 у Бечеју. На основу огласа о продаји, заинтересовани до 10. децембра треба да откупе продајну документацију и могу да разгледају имовину, у коју не улази дворац Богдана Дунђерског, који је он завештао Матици српској. Истог дана је крајњи рок за уплату депозита, односно достављања првокласне банкарске гаранције, у износу од нешто преко 17 милиона евра. Рок за предају образаца пријаве за учешће ради правовременог евдентирања је 15. децембар.
- Добро је што се ПИК продаје у целини као правно лице. Међутим, треба имати на уму да купац нема обавезу да задржи раднике, пошто купује само имовину - јасан је стечајни управник Павел Северињи.
Отуд и зебња око 1400 „пиковаца“ и чланова њихових породица. Представник запослених у Одбору поверилаца и, уједно, председник синдиката „Независност“ Александар Пешић каже да је, начелно, договорено с Владом Србије да се за технолошки вишак обезбеди социјални програм. Који број радника ће бити у тој категорији, знаће се тек по завршетку куповине. Судбина запослених на одређено време је другачија, јер се завршава сезона рада и престаје потреба за њиховим ангажовањем, а то значи да уговори неће бити продужени и они остају без посла.
Од узорног комбината, једног од највећих и најуспешнијих у комплексу аграра, на просторима бивше Југославије, приватизације, транзиције и остале „цие“ учиниле су да моћни ПИК „Бечеј” клеца пред повериоцима, привредним судовима и да потпуно зависи од потенцијалних купаца.
В. Јанков