Плене популарну пивницу
ЗРЕЊАНИН: Пропала „Зрењанинска индустрија пива“ (ЗИП), у којој је стечајни поступак отворен пре неколико година, одлучила је да, као поверилац, преко Привредног суда у Зрењанину наплати потраживања
која има према извршном дужнику Драгану Одаyићу, власнику популарне пивнице „Четир’ коња дебела“. Суд је, како би обезбедио новац за регулисање дугова, донео закључак о попису и процени дрвених столова и клупа, који ће бити понуђени на продају 5. октобра.
На продају се нуде 33 стола, процењене вредности 10.000 динара по комаду, и 66 клупа, чија је вредност 8.000 динара по комаду. На првом надметању, иначе, почетна цена ће износити 60 одсто од процењене вредности, што значи да би потенцијални купац могао да постане власник комплетног инвентара за 514.800 динара, уколико неко не излицитира више. Како сазнајемо у Привредном суду, усмено јавно надметање биће одржано у 11 часова, у Улици војводе Петра Бојовића 2.
Ово је, чини се, први пут да се у зрењанинској јавности говори о томе да овдашња пивара, у којој је производња замрла после традиције дуге 261 годину, распродаје нечију имовину, и то као поверилац. Углавном су се до сада спомињали безуспешни покушаји продаје фабрике, како би били намирени њени повериоци.
Стечајном управнику Драгану Божићу није полазило за руком да, у неколико наврата, пронађе купца, јер нико није био спреман да понуди 188 милиона динара, на колико је процењена вредност имовине „Зрењанинске индустрије пива“, у коју спада и фабрички круг са магацинима, у непосредној близини самог центра града, затим шпиритана са помоћним објектима у Улици бригадира Ристића, али и скоро комплетна опрема за производњу пива – од казана, ферментора и пастеризатора, до резервоара и линија за пуњење.
У овдашњој пивари непрекидно се производило од 1745. до 2006. године. Некада једно од најуспешнијих и најугледнијих предузећа у граду на Бегеју, које је на тржишту било познато нарочито по црном пиву „Портер“ и енергетском напитку „Тут гут“, приватизовано је 2003. године, када је контроверзни војвођански бизнисмен Момчило Рајић за 912.000 евра дошао у посед 51,04 одсто капитала. Убрзо након тога, производња је обустављена и стављен је катанац на фабрику. Без посла је остало око 250 радника. На предлог града Зрењанина, као једног од поверилаца, јула 2010. године уведен је стечајни поступак.
Ж. Балабан