Меркелова тражи квоте за избеглице "без горње границе"
БЕРЛИН: Немачка канцеларка Ангела Меркел затражила је данас од Европске уније да постигне договор о пропорционалној подели избеглица без ограничења њиховог броја, чиме је
отишла много даље у односу на план који је данас представила Европска комисија.
"Потребан нам је обавезујући договор о обавезујућој расподели избеглица између држава чланица, према праведним критеријумима", рекла је Меркелова у обраћању немачком парламенту, а пренела је агенција АФП.
"Не можемо да кажемо да ћемо расподелити фиксни број избеглица. Не можемо само да одредимо горњу границу броја избеглица и да кажемо 'Баш нас брига за оне изнад те границе", истакла је немачка канцеларка.
Председник Европске комисије Жан-Клод Јункер представио је данас у Европском парламенту у Стразбуру нови план за распоређивање избеглица са ратом захваћених подручја Блиског Истока и Африке широм ЕУ.
План предвиђа да земље чланице солидарно приме укупно 160.000 избеглица, које се тренутно налазе махом у Грчкој и Шпанији.
У зависности од величине, богатства и капацитета, све земље чланице би према плану морале да приме известан број избеглица, а у накнаду би требало да добији по 6. 000 евра по особи из фондова ЕУ.
Оне земље које одбију да приме задат број избеглица мораће за сваког кога нису примиле да уплате исту суму у посебан фонд ЕУ.
Планом је предвиђено да највише избеглица приме Немачка (око 40.000) и Француска (30.000), најмање Кипар и Малта (нешто више од 400), а ниједној чланици неће бити дозвољено да бира и дискриминише избеглице према вероисповести, степену образовања и осталим личним карактеристикама.
Меркелова је у парламенту своје земље истакла да би "био корак напред да постигнемо оно што је Јункер данас предложио", али је додала и да изазов дубљи од просте расподеле избеглица.
Већина Немаца саучествује, само 15 одсто помаже избеглицама
БЕРЛИН: Више од половине Немаца, њих 60 одсто, саучествује са патњама избеглица, али им само 15 одсто лично помаже, показала је данашња анкета коју је за потребе таблиода "Билд" спровео Институт за истраживање јавног мњења ИИНСА.
"Већина Немаца има саосећање за избеглице из кризних подручја. Народ стоји иза основних права на азил и залаже се за усвајање закона о усељавању", рекао је шеф ИНСА Херман Бинкерт.
Око 43 одсто Немаца је изјавило да нема проблема са тим да избеглице живе у његовој близини, а 33 одсто је рекло, међутим, да страхује од новог задуживања Немачке због великог прилива избеглица.
Када је реч о искуствима са избеглицима, приближно је исти број оних који имају и позитивна и негативна искуства.
Око 12 одсто Немаца има позитивна, а 10 одсто негативна искуства, показује анкета.
Скоро петина Немаца (19 одсто) рекло је да има разумевање када људи демонстрирају против смештаја избеглица, а исти проценат се плаши да ће у Немачкој, због силног броја људи са стране, доћи до избијања епидемија.
(Танјуг)