Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Суботица и Кањижа највише изложене таласу миграната

09.07.2015. 19:42 13:33
Пише:

СУБОТИЦА: Свакодневно у Суботицу стиже око 200 мигранта. Највише их је у околини старе циглане, али се све чешће срећу у граду и на Палићу. Чињеница да је 8.000 људи затражило азил у Србији, не значи

да они стварно желе овде да остану. Реч је о великој миграцији људи који Србију користе као транзитну земљу. Ипак, док су овде, локална самоуправа Суботице настоји да се избори са том ситуацијом.

Да би Суботица обезбедила све оно што је неопходно мигрантима док овде бораве, требало би да запосли најмање још шест лица у локалној самоуправи, недостаје медицинског особља и радника Црвеног крста, да постави мобилне тоалете, обезбеди помоћ у виду хране и средстава за хигијену и слично.



- Влада Србије у сарадњи са УНХЦР-ом организовала је у Београду  донаторску конференцију на којој су представницима амбасада представили проблем миграција и потребе локалних самоуправа. Желели смо да представимо шта је општинама попут Кањиже, Суботице и Прешева потребно у хитној ситуацији, као и на полугодишњем и годишњем плану.



Неопходно је да се одмах запосли одређени број људи, како у невладиним организацијама, тако и у здравству, полицијској управи. Влада Србије ће обезбедити сву неопходну храну и средства за хигијену и испоштовати све потребе локалних самоуправа – рекао је у Суботици др Ненад Иванишевић, државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања. - Србија им је само транзит и ми морамо да обезбедимо да у нашу земљу уђу на легелан начин и исто тако у њој бораве.



Од почетка године Суботица се суочила са неколико таласа миграција. Почетак године обележила је „сеоба” Албанаца са Косова, који су покушали да пређу у земље ЕУ у нади за бољим животом, а последња два месеца сеоба миграната из Авганистана, Пакистана,Сирије и других земаља захваћених ратом.



- У фебруару смо отворили Прихватилиште за малолетне мигранте при Дому „Колевка“, које се годишње финансира са 1,83 милиона динара. Такође, средствима из градског буyета зимус су превожени мигранти до прихватних центара у Боговађи и Бањи Ковиљачи. Локална самоуправа нема ингиренције да отвара прихватни центар и ми помажемо колико можемо - . рекао је Милимир Вујадиновић, члан Градског већа задужен за социјална питања. - Град је обезбедио воду, то ће радити и у наредном периоду, планирамо да почистимо простор око циглане и у сарадњи за лекарима Завода за јавно здравље извршимо неке прегледе. Град не може да прави прихватилишта, али ако држава то буде желела да учини, овде ће имати добру сарадњу.



С. Иршевић



Ванредна ситуација?

КАЊИЖА: Покрајинска влада упутиће помоћ општинама Кањижа и Суботица, које се суочавају са свакодневним приливом великог броја миграната, договорено је на састанку покрајинских званичника са челницима Кањиже и Суботице, представницима Министарства за рад, запошљавање борачка и социјална питања, МУП-а и јавних комуналних предузећа. 



Саопштено је да ће помоћ бити упућена у средствима за хигијену, као финансијска за санацију јавних површина.Предочено је да се општина Кањижа, у највећој мери, и град Суботица у нешто мањој мери суочавају са великим проблемом пристизања миграната, с тиме што, према речима потпредседника Покрајинске владе Мирослава Васина проблем почиње на једном делу Србије, а завршава се на другом делу земље, па је у решавању проблема неопходно заједничко деловање на свим нивоима.



Васин је најавио да ће као командант Покрајинског штаба за ванредне ситуације наредних дана сазвати штаб, те да ће општинским штабовима у Кањижи и Суботици упутити предлог да се на територији двеју локалних самоуправа на северу Војводине прогласи ванредна ситуација.  Он је образложио да ће проглашење ванредне ситуације бити предложено због свега што се на подручју Кањиже и Суботице тренутно дешава, али и онога што се у перспективи може дешавати, како би се помоћ лакше, једноставније, организованије и ефикасније могла упућивати. 



М. Мр

Пише:
Пошаљите коментар