Руси меркају „Мајевицу”
делом, пољопривредне машине, а некада је овде радило и 1.500 мајстора метала. Судбина тог предузећа, истичу надлежни у Бачкој Паланци, од огромне је важности за ту општину с око 57.000 становника и око 6.000 незапослених.
– Ангажовањем Министарства привреде, али и министарке Зоране Михајловић, уз огромно ангажовање директора „Мајевице“ Раденка Комада, све је извеснији спас фабрике – истиче председник општине Бачка Паланка Александар Ђедовац. – Фактички од почетка овог месеца фабрика је у процесу приватизације, а осим да је за „Мајевицу“ заинтересована једна компанија из Русије, иначе дугогодишњи пословни партнер, за сада се ништа више не може рећи. Осим што би радна места сачували сада запослени, могли бисмо очекивати и ново запошљавање по сазнавању о намерама потенцијалног новог власника. За нас је посебно битно то што у Бачкој Паланци постоје Средња техничка школа која школује мајсторе за обраду метала.
„Мајевица“ је последњих деценија прошлог века на тржишту бивше, велике Југославије, али и Европе, осим по производњи пољопривредних машина, била позната и по производњи алатних машина, обрадне центре су Паланчани извозили у Русију, а за замље ЕУ производили пумпе за течно гориво и цистерне. Та производња је и сада сачувана, осим алатљика, а ради и ливница. У време експанзије фабрике, „Мајевица“ је била позната по производњи вучених линија за вађење шећерне репе, али и самоходних шесторедних комбајна за вађење слатког корена. Та, у то време изузетно технолошки напредна производња, реализовала се уз сарадњу са светски познатом компанијом „Моро“ из Француске.
Металци из тог града кажу да, када су се тада могли на европском тржишту носити и сарађивати с најуспешнијим фабрикама сличне производњу, могу и сада. Уколико нови власник буде компанија из Русије, а како „Дневник“ сазнаје ради се о партнеру који се бави сличном производњом пољопривредне механизације, али у знатно већем обиму, огромно тржиште Русије биће отворено и за „Мајевицу“, која је и раније извозила у земље бившег ШСР-а.
М. Суџум