ТЕМА: Да ли ће деца из социјално угрожених породица ове године ићи на одмор?
Време летњег распоста се ближи, али у великом броју војвођанских породица то је вероватно последња брига о којој се се размишља, јер социјално угрожене породице
Уз помоћ Тужилаштва до летњег распуста
имају пред собом свакодневно прегршт егзистенцијалних проблема. Они који су највише погођени тешком материјалном ситуацијом су деца, а годинама Црвени крст води рачуна и обезбеђује летовање за децу из сиромашних породица, али се и бројна удружења кроз пројекте ангажују да би деци без родитељског старања и социјално угроженим малишанима бар колико - толико обезбедили летовање и одмор који ће има утиснути неке ведре слике од оних са којима свакодневно живе.
Наравно, увек је проблем што се не може одговорити на све потребе, јер финансијска (не)моћ већине грађана опада континуирано, па расте и број социјално угрожене деце, али проблем је што се и поједине општине не ангажују да на овакав начин помогну деци да оду на летовање.
Охрабрује законско решење према ком Тужилаштво уплаћује за потребе социјално угроженог становништва новац од наплаћених казни, па са тим новцем може се бар обезбедити одмор појединих малишана. А истина је да би свако од њих волео да на летовање иде са својом породицом, када би могли себи да приуште.
У Баошиће бесплатно 25 малишана
БАЧКА ПАЛАНКА - У Бачкој Паланци од 2013. године у организацији овдашњег Црвеног крста сваког лета на море иду деца слабијег материјалног стања, а таква традиција неће се мењати ни ове године. Осим тога овде је пуштено у рад одмаралиште Црвеног крста у оближњој шуми „Багремара“, а некада је то била касарна.
– Средствима која добијамо од тужилаштва, односно од наплаћених казни, а распређује их Црвени крст Војводине, помажемо ученике основних школа у нашој општини, а по грубој рачуници има их око 4.000 – каже Бранислав Шобот - Бели, секретар овдашњег Црвеног крста. – У Баошиће, на десетодевни одмор, а саме школе одређују која ће деца ићи на море, односно која никада нису била на екскурији, па ни на мору, 2013. године послали смо 37 малишана, прошле године 25, а толико планирамо и ове године. Међутим, за идућу годину планирамо да направимо договор са локалном самоуправом, а циљ би нам био да се оформи фонд који би омогућио да сваке године на море оде 50 ученика основних школа, а исто толико да проведе на екскурзији, или у виду школе у природи у нашем одмаралишту у „Багремари“ у Бачкој Паланци где су услови идеални.
У Црвеном крсту кажу да су све досадашње екскурзије, одморе на мору, усмерили ка доброј деци слабијег материјалног положаја, односно ка оним малишанима чији родитељи носу у стању да плате одмор, или екскурзију.
– Желимо да наградимо и оне ученике основних школа који су добри ђаци, примерног владања, а нису слабијег имовног стања – додаје Шобот. – Већ ове јесени планирали смо да 25 ученика, иначе бољег породичног материјалног статуса проведе пет дана у нашем одмаралишту у „Багремари“. Ово одмаралиште пуно нам вреди, на пример, крајем априла овде је боравило пет дана педесетак деце из Лепосавића са Косова, а организатор њиховог доласка је Удружење грађана „Став“. Деца су овда имала преноћиште, а обилазила су целу Војводину. Посетили су манастире Крушедол, Велику Ремету и Гргетег, дворац „Фантаст“ у Бечеју, Сремске Карловце, Карловачку гимназију, Патријаршиски двор... Наше одмаралиште се налази окружено стотинама хектара шуме, на самом ободу је града, а сада треба доћи када се шума расцветала и када се опојан мирис шири километрима.
М. Суџум
Радост у „Насмејаном кампу”
КАЊИЖА: За децу из социјално угрожених и магинализованих породица, штићенике дневног боравка „Гнездо”, као и штићенике дневног боравка „Барка” за децу са посебним потребама, усталио се „Насмејани камп” који је Центар за социјални рад општине Кањижа седам претходних година на распусту приређивао у Омладинском центру у Тотовом Селу, а тако ће пред крај школског распуста бити и овог лета.
Директорка Центра за социјални рад Кањиже Тимеа Барат Кљајић каже да ће се летовање у „Насмејаном кампу” за око 40 деце организовати са разноврсним садржајима, јер се овај вид летовања користи да се деца забаве и оплемене новим знањима и вештинама, корисним за њихово даље школовање.
– Циљ кампа је што више радости, ведрине, смеха и доброг расположења, да деца доживе једно лепо и садржајно искуство – каже Тимера Барат Кљајић. – За ову децу боравак у кампу у Тотовом Селу је једина могућност да током распуста оду негде на летовање, прилика да се забаве, квалитетно проведу време, а уједно и да нешто науче.
Деца у „Насмејаном кампу” уз укључивање стручних радника Центра за социјални рад, педагога, волонтера и других људи добре воље, учествују у разним радионицама које имају за циљ развој потенцијала деце, а поред настојања да што више бораве у природи садржај кампа је обогаћен ликовним, музичким, спортским и плесним активностима, као и одласцима у обилазак знаменитости у околини.
М. Митровић
Опширније читајте у штампаном издању Дневника од 11.5.2015.