Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Министарство просвете објавило модел за помоћ у куповини уџбеника

15.04.2015. 20:32 14:36
Пише:

За бесплатне уџбенике које обезбеђује Министарство просвете, науке и технолошког развоја у оквиру Пројекта „Бесплатни уџбеници за школску 2015/2016. годину“ пријавило се укупно 149.358 ученика,

саопштено је из Минстарства. Уџбенике ће по моделу Министарства добити ученици у основним школама чији су родитељи разврстани у једанаест категорија, које се даље разврставају на основу разреда и групе.

На основу пристиглих пријава у школама, као и на основу буџетских средстава који су планирани за ову намену, Министарство просвете, науке и технолошког развоја донело је одлуку да се новчана средства додељују у односу на разред и групу. Тако прва група - од првог до четвтрог разреда - добија 4.000, а друга 2.000 динара. Од петог до шестог разреда првој групи следује 6.000, а другој 3.000 динара, док седмом и осмом разреду припада 8.000 за прву и 4000 динара за другу групу.

Сви пријављени ученици, односно њихови родитељи или старатељи који припадају једној од категорија: 3, 5, 6, 7, 8, 9 ,10 и 11, добијају целокупне износе за наведене разреде.

Такође, сви пријављени који припадају једној категорији 1, 2 или 4 добијају целокупан износ ако им је еквивалент примања по члану домаћинства по ОЕЦД модификованој скали до 10.000 динара, док они који припадају једној од три категорије: 1, 2. или 4. добијају 50 посто износа ако им је еквивалент примања по члану домаћинства по ОЕЦД модификованој скали између 10.001 и 20.0000 динара. Уколико је ученик пријављен у више категорија, рангирање се врши по најповољнијој.

Да ли ће ученик добити бесплатне уџбенике, може се израчунати на основу еквивалента примања и преко калкулатора који је постављен на сајту Министарства просвете, науке и технолошког развоја https://dev.mpn.gov.rs/tools/oecd1/. Детаљне информације, као и примере како израчунати еквивалент примања, такође можете погледати на овом сајту.

Претходних месеци Министарство је апеловало на школе, наставнике и родитеље да не улазе у поступак набавке уyбеника до краја марта, када је требало да буде познато који ученици и у ком обиму добијају бесплатне уyбенике. Рок је ипак померен за две недеље. Иначе, бесплатни уyбеници претходних година давани су на коришћење свим ученицима у Србији од првог до четвртог разреда основне школе, за матерњи језик, математику и СОН, док су за остале предмете родитељи сами набављали уyбенике. Тај модел показао је низ манњкавости, што ће, како верују у Министарству просвете, применом нових критеријума бити отклоњено.

Помоћ је потребна и једном делу ученика у старијим разредима основне, као и у средњој школи, сматрају у Министарству, а подсећају да су до сада бесплатне уyбенике добијала и деца из финансијски стабилних породица. Такође, ученици су имали обавезу да по завршетку школске године уyбенике који су добили на поклон врате неоштећене. По књигама није смело да се пише, текст није смео да се подвлачи, књиге су морале у потпуности да се очувају за будуће генарације. Зато је новим планом расподеле одлучено да ученици књиге могу да задрже и по завршетку школске године. Средства намењена за овај пројекат остају у прошлогодишњем износу од скоро 600 милиона динара, раније је сопштило Министарство.

В. Црњански

 

Ко све има права на помоћ

 1. Запослена два родитеља/старатеља са ниским примањима

 2. Запослен један родитељ/старатељ са ниским примањем

 3. Незапослена оба родитеља/старатеља, студенти или пензионери

 4. Самохрани родитељ

 5. Родитељ борац, војни инвалид или има статус расељеног или прогнаног лица

 6. Хранитељска породица

 7. Установа социјалне заштите

 8. Тешко оболели члан породице

 9. Ученик са сметњама у развоју

10. Корисник материјалног обезбеђења по другом основу од наведених

11. Ученици из социјално нестимулативних средина или остале осетљиве категорије

Пише:
Пошаљите коментар