Финансијски извештај „Меринга” пред зрењанинским Привредним судом
ЗРЕЊАНИН: Пред Привредним судом у Зрењанину у уторак ће бити одржано прво поверилачко рочиште ради разматрања извештаја о економско - финансијском положају зрењанинског предузећа
за инжењеринг, аутоматизације мерења, електроенергетику и информатику „Меринг”, у којем је недавно отворен стечајни поступак, уз образложење да у дужем временском периоду није способно да плаћа обавезе. Ово привредно друштво, чије се седиште налази на Житном тргу, у Пословном центру „Мала варош”, основано је 1990. године и током последње деценије његова активност била је усмерена ка примени решења у нафтној индустрији и у области термоенергетике.
- Предузеће је учествовало у многим значајним пројектима у Републици Србији и било је лидер на пољу регулације и мерења. Међутим, од 2010. године настају проблеми у пословању, пре свега због немогућности наплате потраживања од великих купаца, што је имало за последицу неизмиривање доспелих обавеза, како према запосленима, тако и према добављачима и јавним предузећима – објаснила је стечајна управница „Меринга” Драгица Арсић у извештају који ће данас бити представљен пред стечајним судијом Радомиром Радојчићем.
Како је навела, рачун „Меринга” је у блокади од 2012. године, што је довело до тога да фирма послује са губитком и да остане без радне снаге и послова. На крају, све је резултирало стечајем који је отворен 10. фебруара ове године, решењем зрењанинског Привредног суда, а на предлог повериоца – Рајфајзен банке: На дан отварања стечајног поступка, по подацима Драгице Арсић, у „Мерингу” је био само један запослени радник, са средњом стручном спремом, коме је аутоматски, после увођења стечаја, прекинут радни однос. Када је реч о петогодишњим финансијским показатељима пословања, „Меринг” је у 2010. остварио нето добитак од преко 33 милиона динара, док је сваке наредне године бележио губитке. Највећи је забележен 2011. и износио је 11,6 милиона динара, док је лане он процењен на 4,6 милиона динара.
-Подаци о финансијском пословању „Меринга” пре отварања поступка стечаја дати су на основу документације овлашћеног књиговође и потврда Агенције за привредне регистре – истиче стечајна управница. која је у извештају пописала и непокретну имовину овог пропалог зрењанинског предузећа.
Од некретнина, „Меринг” поседује пословни објекат у изградњи, на углу улица Немањина и Булевар Ослобођења, површине 885,9 квадратних метара, затим канцеларијски простор у Пословном центру „Мала варош”, који је продат у извршном поступку пре отварања стечаја и највероватније ће бити захтевано његово излучење из стечајне масе, као и три гараже у Улици деспота Стефана Лазаревића. Укупна ликвидациона вредност свих ових некретнина процењена је на 79,1 милион динара. Занимљиво је да „Мерингу” није остало ништа од покретне имовине, јер су канцеларијски намештај и опрема претходно продати у извршном поступку, како би био намирен поверилац Јавно комунално предузеће „Градска топлана”.
-Ликвидациона вредност потраживања стечајног дужника према Грађевинско – индустријском комбинату „Банат” у стечају и Фабрици шећера у Бијељини износи 44,7 милиона динара, што са некретнинама чини да је укупна вредност имовине 123,8 милиона динара. С друге стране, укупне обавезе „Меринга” према банкама, добављачима, Пореској управи и на име неисплаћених зарада, износе 118,9 милиона динара - прерачунала је Драгица Арсић.
Ж. Балабан
Ништа од реорганизације
Стечајна управница Драгица Арсић је мишљења да није изводљиво спровести реорганизацију „Меринга”, јер је део имовине предузећа продат у извршном поступку, као и због тога што је пословна зграда у изградњи предмет обезбеђеног потраживања разлучних поверилаца. Према тренутном кретању цена некретнина на тржишту, продајом ове зграде тешко би се у целости намирила обезбеђена потраживања поверилаца.
- Такође је неизвесна наплата потраживања од Фабрике шећера у Бијељини, иако постоји правоснажна пресуда од 2012. године, пошто су рачуни овог дужника у вишегодишњој блокади. Осим тога, предузеће „Меринг” више нема запослених, нема уговорених послова и годинама уназад не обавља делатност за коју је регистровано – констатовала је Арсић.