Бол се може држати под контролом код оболелих од рака
Савремена медицина располаже знањем и лековима помоћу којих се канцерски бол може отклонити у свим фазама болести и код већине пацијената,
саопштио је Институт за онкологију и радиологију Србије, истичући да је за добре резултате потребна сарадња тима стручњака.
Лечење бола захтева стрпљење, поверење и сарадњу болесника, породице и тима за лечење бола, а за лекаре који се у пракси баве овим проблемом важна је стална едукација, наведено је у саопштењу које је потписао в.д. директора Института проф. др Радан Џодић.
Канцерски бол се може јавити у свакој фази малигне болести. Учесталост и јачина се повећавају како болест напредује, а око 25-30 одсто болесника има јаке болове.
Бол као симптом малигне болести највише плаши пацијента и породицу, а најчешће јавља код примарних тумора костију и метастаза тумора у костима, тумора органа за варење, плућа, дојке, простате, јајника и грлића материце.
Истичући да је велика заблуда да пацијент треба да трпи бол, стручњаци института су навели податке Светске здравствене организације (СЗО) који показују да је канцерски бол могуће отклонити код 70 до 90 одсто болесника.
Метод СЗО заснива се на правилној употреби лекова који се примењују на најмање инвазивни начин (на уста на првом месту), по сатници, у складу са јачином бола и индивидуалним карактеристикама болесника и болног синдрома.
На трибини "Како држати бол под контролом код оболелих од рака", коју је београдски институт организовао прошле седмице, пацијенти и чланови њихових породица добили су стручне савете како да реше неке од многобројних недоумица и заблуда - од правог тренутка за почетак лечења бола, начина процене и мерења бола до појаве нежељених дејстава медикамената.
Учесници трибине су предавачима сугерисали да се предавања о болу организују и за стручњаке, јер често не реагују на жалбе пацијената везане за бол и затражили да се унапреди комуникација лекар-пацијент.
У Србији сваке године од малигних болести оболи 37.000 особа, а 21.000 од њих умре.
Танјуг