Obustavljen stečaj u „Beohemiji–Inhem”
ZRENJANIN: Privredni sud u Zrenjaninu doneo je rešenje o usvajanju unapred pripremljenog plana reorganizacije i obustavljanju stečaja u zrenjaninskoj kompaniji „Beohemija – Inhem“,
saznaje „Dnevnik“. Sudija Milan Pajtašev potvrdio je juče za naš list da je održano ročište radi razmatranja i glasanja o planu reorganizacije, koji je podneo menayment fabrike za proizvodnju praškastih i tečnih deteryenata.
-U svim klasama, s ubedljivom većinom, poverioci su izglasali plan reorganizacije, tako da nije preostalo ništa drugo nego da bude doneto rešenje o obustavljanju stečaja - ističe Pajtašev, uz napomenu da su na ovu odluku uložene dve žalbe poverilaca, koji se nisu složili sa planom reorganizacije, i da će o njima odlučivati apelacija.
Na naše pitanje ko će kontrolisati da li se predloženi način reorganizacije „Beohemije – Inhem” odvija po zacrtanom planu, sudija Pajtašev je odgovorio da je samim planom predviđeno formiranje tela, u kojima će sedeti poverioci, mahom predstavnici banaka, koji će se time baviti.
Poslovodstvo „Beohemije - Inhem“ je prošle godine predložilo pokretanje stečajnog postupka u fabrici kako bi bili prevaziđeni ozbiljni poslovni problemi u koje je zapao proizvođač poznatih robnih marki, kao što su „spin“ i„duel“. Upozoravano je da bi, u slučaju da ne bude izglasan unapred pripremljeni plan reorganizacije, koji je u međuvremenu par puta dorađivan, postojala realna opasnost da pogoni stanu sa radom i da se proglasi bankrot preduzeća, kao i da imovina bude rasprodata da bi bila namirena potraživanja poverilaca. Kako ova firma u većinskom vlasništvu beogradskog biznismena Željka Žunića duguje bankama, državi, dobavljačima i zaposlenima ova firma, blizu 28,7 milijardi dinara, i da je dug potpuno nesrazmeran vrednosti imovine od 1,3 milijarde, jasno je da poveriocima više odgovara da fabrika nastavi sa radom. Jer, ukoliko bi bankrotirala, poverioci bi bili namireni rasprodajom njene imovine, što znači da bi mnogi među njima ostali „kratkih rukava”.
Mnoge je, inače, iznenadila vest o poslovnim nedaćama firme o kojoj se do tada govorilo samo u superlativima. Kad je nastupila kriza „Beohemija - Inhem” je morala da se finansira iz skupih kratkoročnih kredita, poveća rabate trgovini, produži rokove plaćanja… Stoga i ne čudi da su brojne banke upravo najveći poverioci, a među njima prednjači Evropska banka za rekonstrukciju i razvoj.
Ž. Balaban