U EVROPI OTVOREN PRVI PLUTAJUĆI CENTAR ZA UZGOJ RETKE RIBLJE VRSTE Jesetra će Dunavom plivati od Beča ka Crnom moru
Malo koja vrsta na planeti je bliža izumiranju od jesetri, grupe praistorijskih džinovskih riba koje su opstajale više od 200 miliona godina, da bi danas postale jedna od najugroženijih vrsta na svetu.
U hrabrom pokušaju da se zaustavi njihov nestanak, u Beču je nedavno svečano otvorena prva evropska plutajuća stanica za uzgoj jesetri. Brod dug 66 metara, „MC Negrelli” , usidren u srcu grada na Dunavskom ostrvu, služiće kao objekat za formiranje uzgojnog fonda kao živuće genetske banke i za uzgoj mladih jesetri iz poslednje četiri preostale autohtone vrste u reci. Očekuje se da će u okviru projekta do 2030. godine biti uzgojeno i u prirodu pušteno oko 1,6 miliona mladih riba.
Hitne aktivnosti poput ponovnog naseljavanja, potiču iz činjenice da ove „žive fosile” ka izumiranju gura gubitak staništa, blokiranje migracionih ruta i ilegalna trgovina kavijarom. Uprkos strogoj zabrani ribolova, uporan krivolov i potražnja na crnom tržištu i dalje ugrožavaju njihov opstanak.
Brod „MC Negrelli” preuređen je tako da sadrži 35 rezervoara za uzgoj četiri vrste dunavske jesetre
Jesetre su pokazatelji čistih, slobodno tekućih reka, koje su ključne za pijaću vodu, ribarstvo, zaštitu od poplava i rekreaciju. „Njihovo preživljavanje odražava opšte stanje Dunava, druge najduže reke u Evropi”, kaže Andreas Bekman, direktor WWF-a za centralnu i istočnu Evropu, tokom ceremonije presecanja vrpce. „Štiteći jesetre, takođe štitimo ekosisteme koji podržavaju biodiverzitet, izvore prihoda i otpornost zajednica duž celog toka reke”.
Iako „MC Negrelli” ostaje usidren u Beču, putovanje jesetri ide mnogo dalje. Tri vrste koje se uzgajaju u Beču otplivaće do Crnog mora i provešće nekoliko godina u slanoj vodi pre nego što se vrate u Dunav. Pošto Gvozdena vrata - popularan naziv za Đerdapsku klisuru koja je jednim svojim delom i u Rumuniji i dalje za njih predstavljaju nepremostivu prepreku, one će u vodu biti puštene nizvodno.
„Neverovatno smo ponosni što smo deo ovog poduhvata”, naglašava Beate Štribel, vođa WWF inicijative za jesetre. „Ali puštanje ribe je samo deo priče. U donjem toku Dunava tesno sarađujemo sa ribarima, lokalnim zajednicama i inspekcijama za ribarstvo, kako bismo obezbedili najsigurniji mogući početak za ove male jesetre. Rizici su ogromni: od zapetljavanja u mreže do prirodnih predatora i izvesno je da neke će uspeti. međutim, te retke jedinke mogu pomoći u povratku ove drevne vrste sa ivice opstanka.”
Planiran je uzgoj 1,6 miliona mladih riba, koje će u prirodna staništa biti puštene do 2030. godine
Brod je preuređen da sadrži 35 rezervoara za uzgoj četiri vrste dunavske jesetre, a za taj poduhvat bilo je potrebno skoro četiri meseca. Već početkom leta, posetioci će moći da dožive projekat iz prve ruke, kroz organizovane ture po brodu „MC Negrelli”.
Otvaranje centra deo je inicijative „LIFE - Boat4Sturgeon”, finansirane od strane EU, a koordinira je Univerzitet BOKU. WWF je deo međunarodnog partnerstva uz: Savezno ministarstvo za poljoprivredu, šumarstvo, klimu i zaštitu životne sredine, regione i upravljanje vodama, Grad Beč, organizaciju Revivo iz Slovenije, MATE iz Mađarske, i Austrijsku upravu za plovne puteve, koja je obezbedila bivši brod za transport kamena „MC Negrelli”.
(WWF Adria)