KRIZA U „ BRITISH STEEL” Radna mesta pod upitnikom
Industrija čelika u Velikoj Britaniji suočava se sa neizvesnom budućnošću nakon što je kineski vlasnik kompanije „British Steel” odbio ponudu britanske vlade za finansijsku pomoć u iznosu od 500 miliona dolara.
Ovaj potez stavio je hiljade radnih mesta pod znak pitanja i pokrenuo debatu o strateškoj važnosti čelične industrije za britansku ekonomiju, navodi Bi-Bi-Si.
Ministarka Sara Džouns izrazila je zabrinutost za radnike pogođene ovom situacijom i najavila planove vlade za pružanje podrške zaposlenima, naglašavajući važnost očuvanja njihove dobrobiti tokom ovog izazovnog perioda.
Kineski vlasnici kompanije, koji su očekivali finansijsku injekciju od milijardu funti kako bi nastavili poslovanje, odbili su vladinu ponudu od 500 miliona, ocenjujući je kao nedovoljnu. Sara Džouns je izjavila da ponuda nije ispunila određene uslove koje je postavila kompanija, dok je istovremeno pozvala na dalju saradnju u pronalaženju rešenja. Sindikat GBM, na čelu sa Šarlotom Bron Čarls, istakao je da je potrebno delovanje s obe strane kako bi se zaštitili radnici i očuvala proizvodnja. Bron Čarls je u razgovoru sa novinarom Filipom Mekanom ukazala na tri moguća scenarija za kompaniju: zatvaranje domenskih peći do juna, privremeno produženje rada do septembra ili nastavak rada uz dodatne finansijske pregovore.
Iako fabrika u Skantorpu nije direktno povezana sa odbrambenom industrijom, ona ima ključnu ulogu u proizvodnji čelika za železničke pruge i druge infrastrukturne projekte. Sindikati naglašavaju da se pitanje ne svodi samo na ekonomske brojke, već na ljudske živote, lokalne zajednice i radnu kulturu koja je deo britanskog identiteta. Čarls je istakla da radnici čelične industrije osećaju ponos i odgovornost prema svom poslu, dok stručnjaci upozoravaju da bi zatvaranje fabrika moglo izazvati domino efekat na lokalne ekonomije.
Vlada, suočena sa kritikama zbog nedostatka podrške industriji, balansira između fiskalne odgovornosti i potrebe da očuva strateške sektore. Političari iz opozicije upozoravaju da ovakve situacije predstavljaju sistemske probleme u pristupu industrijskoj politici. Istovremeno, kineski vlasnici suočavaju se s pritiscima da pokažu transparentnost u svojim operacijama i odgovornost prema britanskim radnicima, čemu doprinose rastuće geopolitičke tenzije između Zapada i Kine.
Dr Goran Dejanović