ZAŠTO SE ZA USKRS KUCA JAJIMA? Običaj koji svi volimo krije duboku simboliku
Bez obzira na to koliko godina imamo, Uskrs ne može da prođe bez kucanja jajima.
A onda kreće slatko nadmudrivanje, biranje najoštrijeg jajeta, pa radosni smeh kad nekome pukne baš ono što je "sigurno". A da li ste se ikada zapitali otkud uopšte taj običaj da se kucamo jajima?
Običaj kucanja jajima ima korene daleko dublje od naših trpeza. Jaje se još u starim civilizacijama smatralo simbolom novog života, buđenja prirode i pobede svetla nad tamom. Kasnije, u hrišćanskoj tradiciji, jaje je postalo simbol Hristovog vaskrsenja - života koji pobeđuje smrt. Zato se i farbaju jaja, najčešće u crvenu boju koja simbolizuje Hristovu krv.
Pucanje ljuske - znak novog početka
Upravo čin kucanja i pucanja jajeta ima posebno značenje. Pucanje kore na jajetu simbolizuje Hristovo vaskrsnuće - izlazak iz groba, pobedu života nad smrću, ali to nije sve. Ovaj čin takođe odražava buđenje prirode nakon duge zime - kao što proleće razbija tišinu i donosi novi život, tako i jajetu "puca kora" da bi se rodilo nešto novo, sveže i puno nade.
Danas je ovaj običaj deo porodične tradicije, veselja i okupljanja. Mala takmičenja ko ima najjače jaje postala su obavezan deo najvećeg hrišćanskog praznika, pogotovo među decom, ali i onima koji nikad nisu sasvim odrasli.