Opasan naročito kod dece!
APRIL JE ZA MNOGE MESEC ALERGIJA Pogledajte kako se kreću koncentracije alergenog polena 25 biljaka na 25 lokacija širom Srbije! Evo gde se NAJTEŽE DIŠE
Polen, cvetni prah koji sakupljaju pčele, ima ukus i boju koji zavise od biljke od koje potiču. Izuzetno je bogat hranljivim materijama, među kojima su belančevine, masti, enzimi, ugljeni hidrati, vitamini, mineralne materije, fermenti i druge aktivne komponente.
Zbog toga je veoma koristan dodatak u lečenju mnogih oboljenja.
Sadržaj polenovog praha
Polen sadrži oko 25 supstanci, među kojima i obilje složenih ugljenih hidrata, kao i šećere (glukoza i fruktoza). Obiluje vitaminima (A, B1, B2, B6, C, D i E), mineralima (kalcijum, natrijum, fosfor, kalijum, magnezijum, cink, gvožđe, bakar, mangan, selen, silicijum), enzimima, belančevinama (uključujući i esencijalne aminokiseline), masnoćama (esencijalne masne kiseline) i antioksidantima (karotenoidi i bioflavonoidi). Pčelinji polen sadrži više proteina nego bilo koja namirnica životinjskog porekla – meso, jaja ili mleko.
Hranljiva i lekovita svojstva polena
Polen ima naročitu primenu u lečenju prostate, čak i u izuzetno teškim hroničnim slučajevima. Poboljšava plodnost i snižava nivo holesterola u krvi. Blagotvorno utiče na poboljšanje cirkulacije krvi u mozgu, pa se preporučuje osobama koje su izložene velikim umnim i fizičkim naporima. Zbog svog izuzetnog proteinskog sastava koristi se i kao prirodno sredstvo za regeneraciju jetre.
Rezultati nedavnih studija ukazuju na to da enzimi iz polena imaju izrazito antioksidativno dejstvo. Suzbijaju razvoj teških oboljenja kao što su rak, kardiovaskularne bolesti, dijabetes i hipertenzija. Uz to, pokreću odbrambene mehanizme tela i jačaju imunološki sistem.
Pčelinji polen deluje antivirusno, antibakterijski i antigljivično. Pored toga, on uništava i najopasnije mikroorganizme, poput Staphylococcus aureus, smrtonosne bakterije protiv koje su nemoćni i najjači antibiotici. Takođe, polen ima odlične rezultate i protiv kandide, jer suzbija širenje ove uporne gljivice, čije lečenje može da potraje mesecima, pa i godinama.
Studija objavljena 2013. u PubMed proučavala je kako pčelinji polen iz kestenovog cveta pomaže u regeneraciji jetre, naročito one oštećene toksinima. Osim što je izvanredna alternativa lekovima koji se primenjuju u slučaju ovakvih oboljenja, preporučuje se i u tretmanu čišćenja jetre.
Dve trećine učesnica studije sprovedene 2015. u Nemačkoj, a objavljene u PubMed, potvrdile su da su im se nakon tretmana polenom znatno smanjile tegobe izazvane menopauzom. Naučnici ističu da ovaj pčelinji proizvod mogu da koriste žene koje ne reaguju na konvencionalnu terapiju, jer pomaže kod suzbijanja neprijatnih simptoma, tim pre što flavonoidi iz polena smanjuju rizik od pojave raka dojke.
Pčelinji polen poboljšava dotok krvi u mozak, podstiče mentalne aktivnosti i jača nervni sistem oslabljen stresom. Drugim rečima, predstavlja jedno od najefikasnijih prirodnih sredstava za oslobađanje od napetosti i nervoze. Istovremeno, podiže nivo energije što je naročito važno za starije osobe. Poboljšava raspoloženje i fizičku izdržljivost te, shodno tome, jača želju za životom.
Kempferol iz polena suzbija aktivnost enzima koji se aktiviraju nakon opekotina, ublažava upalnu reakciju, otok i bol, ubrzava zaceljivanje rana i sprečava nastanak infekcije.
S obzirom na to, stimuliše dotok krvi u ćelije i detoksikuje telo, usporava formiranje bora, podmlađuje kožu i čini je zdravom i sjajnom. Takođe ima veliku primenu u kozmetici.
Polen se može koristiti potopljen u vodi, mleku ili čaju. Najbolje je da se polen koristi samleven i pomešan sa medom, jer mu se u tom slučaju poboljšava ukus i dopunjuje korisno delovanje, piše Eklinika.
Može biti uzročnik alergije
Upozorenje – polen može biti uzročnik alergijskih reakcija, naročito kod dece.
Imajući to u vidu, treba pratiti izveštaje o koncentracijama alergenog polena 25 biljaka na 25 lokacija širom Republike Srbije. Na osnovu poslednjih izveštaja, u Subotici je zabeležena veoma visoka koncentracija polena breze.
Na sajtu https://xeco.info/xeco/polen/, visoka koncentracija polena registrovana je u sledećim gradovima Srbije:
Novi Beograd – jasen
Čačak – breza
Kragujevac – vrba
Kruševac – vrba
Kula – breza
Vranje – grab
Zaječar – breza
Pančevo – vrba
Kraljevo – vrba
Loznica – vrba
Zlatibor – breza
Sokobanja – breza
Novi Pazar – breza
Obrenovac – breza
Kikinda – breza
Sombor – vrba
Vrbas – breza
Zrenjanin – breza
Valjevo – breza
Hajdukovo – tisa
Kanjiža – tisa
Beograd Čukarica – hrast