VAKCINACIJA UZ SAVET FARMACEUTA Dostupno u apotekama širom zemlje
U apotekama širom Srbije više od 250 farmaceuta obučeno je kao savetnici za vakcinaciju protiv sezonskog gripa, HPV virusa i pneumokoknih infekcija.
Ova besplatna usluga dostupna je svim građanima zahvaljujući inicijativi Farmaceutske komore Srbije, a savetnici se lako mogu prepoznati po značkama koje nose na belim mantilima.
Iako su vakcine među najvažnijim dostignućima savremene medicine i svake godine spasavaju milione života, mnogi i dalje osećaju neodlučnost kada je u pitanju imunizacija.
Upravo zbog svoje svakodnevne dostupnosti, farmaceuti u apotekama predstavljaju pouzdan izvor informacija i igraju važnu ulogu u jačanju poverenja javnosti u bezbednost i efikasnost vakcinacije.
Farmaceutska komora kontinuirano sprovodi edukaciju farmaceuta kako bi savetovanje građana o vakcinama bilo stručno i kvalitetno, posebno kada je reč o vakcinaciji protiv gripa, pneumokoka, pertusisa i HPV virusa.
Osobe starije od 65 godina, kao i pacijenti sa hroničnim bolestima poput dijabetesa, kardiovaskularnih oboljenja, astme i HOBP, imaju povećan rizik od razvoja komplikacija izazvanih pneumokoknim bakterijama. Iako je u Srbiji dostupna vakcina koja štiti od ovih infekcija, obuhvat imunizacije i dalje je nizak.
Farmaceuti koji su savetnici za vakcinaciju preporučuju građanima iz rizičnih grupa vakcinaciju protiv gripa za sezonu 2024/2025, a dodatno ukazuju i na važnost zaštite od pneumokoka. Kako navodi specijalista farmacije Jasna Anđelković iz Farmaceutske komore Srbije, za hronične pacijente preporučuje se jedna doza polisaharidne pneumokokne vakcine.
Veliki, ili tzv. magareći kašalj, ozbiljna je i visoko zarazna bolest disajnih puteva. Posebno ugrožava novorođenčad, koja prvu vakcinu primaju tek nakon navršena dva meseca života, kao i osobe koje pate od respiratornih bolesti poput astme i HOBP.
– Zbog toga je važno da se odrasli redovno revakcinišu, a trudnicama se preporučuje da tokom svake trudnoće u periodu od 28. do 38. nedelje gestacije prime jednu dozu Tdap vakcine, naglašava Anđelković. Revakcinacija odraslih protiv difterije i tetanusa (dT vakcina) preporučuje se svakih deset godina, a prva doza Tdap vakcine trebalo bi da se primi nakon 30. godine života.
Nakon uspešne realizacije kampanje "Pitaj me za HPV", farmaceuti savetnici nastavljaju da podižu svest o značaju HPV vakcine kao najsigurnijeg načina prevencije infekcije humanim papiloma virusom. Ova vakcina štiti od nastanka karcinoma grlića materice, ali i drugih oblika anogenitalnih i orofaringealnih karcinoma.
Imunizacija se kod dece uzrasta 9–14 godina sprovodi u dve doze, dok se kod osoba starijih od 15 godina i imunokompromitovanih primenjuju tri doze. Vakcinacija mora biti kompletna kako bi se postigla odgovarajuća zaštita.
HPV vakcina je deo preporučenog programa imunizacije u Srbiji od 2019. godine, a od 2022. dostupna je besplatno za građane uzrasta od 9 do 19 godina, zahvaljujući Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje (RFZO).
-Ukoliko građani imaju pitanja, dileme ili strahove u vezi sa vakcinacijom, savetnici u apotekama su tu da pruže proverene informacije, otklone predrasude i pomognu u donošenju odluke koja je u najboljem interesu zdravlja, zaključuje Jasna Anđelković.