MINISTAR RISTIĆ OTVORIO IZLOŽBU U ARHIVU JUGOSLAVIJE Izloženi ”Ustavi Jugoslavije 1921-1974”
BEOGRAD: Ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić otvorio je danas u Arhivu Jugoslavije izložbu pod nazivom ''Ustavi Jugoslavije 1921-1974'', predstavljenu povodom obeležavanja Nacionalnog praznika Sretenje - Dana državnosti Srbije.
„Pred nama se nalaze svedoci ustavne istorije Jugoslavije koji svedoče o njenom trajanju od 1918. do 2006. godine. Jugoslovenska ideja, iako po svojoj prirodi plemenita, donela je srpskom narodu i njegovoj državi brojne izazove i iskušenja. Sam čin stvaranja jugoslovenske države predstavljao je istovremeno i momenat potpunog poništavanja državnosti Kraljevine Srbije', naveo je Ristić, saopšteno je iz njegovog kabineta.
Prema njegovim rečima, tokom 88 godina svoga trajanja u različitim društvenim uređenjima i pod različitim nazivima, jugoslovenska država iz korena je promenila mapu središnjeg Balkana i jugoistočne Evrope.
Stvarajući državu Južnih Slovena naši slavni preci, ovenčanim pobedom u Prvom svetskom ratu, označili su početak jedne po mnogo čemu jedinstvene etape u nacionalnoj istoriji. I mada se većina Srba po prvi put u svojoj istoriji tada našla unutar granica sopstvene države, jugoslovensko iskustvo donelo je našem narodu, pored ostalog, bezmerna stradanja, posebno ona tokom Drugog svetskog rata“, rekao je ministar.
''Iako emancipatorska po određenim svojim karakteristikama, jugoslovenska ideja je pred Srbe stavila brojne izazove i iskušenja. Prvi put formirana kao Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca, odnosno Kraljevina Jugoslavija, a drugi put kao Demokratska Federativna Jugoslavija, Federativna Narodna Republika Jugoslavija, Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija, Savezna Republika Jugoslavija i Državna zajednica Srbija i Crna Gora, jugoslovenska država iznedrila je brojne društvene, političke, ideološke, identitetske i kulturološke promene, čak i unutar korpusa srpskog naroda. Sveukupno nasleđe jugoslovenske ideje i jugoslovenske države po srpski narod tek treba da u celosti bude sagledano i vrednovano. Ideja o jugoslovenskoj državi treba da posluži kao istorijski nauk srpskom narodu da se nikada više ne odriče svoje državnosti, kao i da ne ugrožava svoju otadžbinu na bilo koji način, uključujući tu i onaj koji se odigrao tokom 1918. godine. Potrebno je da plemenito, odlučno, ponosno i hrabro nastavimo da gradimo i snažimo našu otadžbinu Srbiju, ostajući odani svim onim slobodarskim idejama koje su tokom prethodnih vekova krasile naše slavne pretke“, zaključio je ministar.
Arhiv Jugoslavije čuva arhivsku građu nastalu radom centralnih državnih organa, organizacija i institucija jugoslovenske države od 1918. do 2003, kao i Državne zajednice Srbije i Crne Gore od 2003. do 2006. godine.
Po svojoj posebnosti, značaju i važnosti izdvajaju se konstitutivni akti Jugoslavije, među kojima najznačajnije mesto imaju Ustavi.