(VIDEO) SRAMOTA! "VISOKI DEČANI SU ALBANSKI MANASTIR" Albanci pokušali da prekroje istoriju na TikToku MAGDALENA IM ODRŽALA LEKCIJU
U vremenu kada su društvene mreže postale poligon za istorijske debate (i razne teorije zavere), Magdalena iz Beograda našla se u centru pažnje zbog – svojih poseta manastirima.
Na svom TikTok profilu redovno deli snimke iz Visokih Dečana i Pećke Patrijaršije, dve svetinje Srpske pravoslavne crkve koje posećuje sa velikim poštovanjem.
Ali, dok njeni pratioci uživaju u prizorima duhovnog mira i prelepih fresaka iz pravoslavnih manastira, komentari ispod njenih objava često su sve samo ne mirni. Svaki put kada Magdalena objavi snimak iz Visokih Dečana ili Pećke Patrijaršije, počinje prava bitka u komentarima - zbog Albanaca.
Dok joj mnogi Srbi pišu reči podrške i zahvaljuju na negovanju tradicije, Albanci u komentarima imaju sasvim drugačiju priču. Prema njima, to nisu srpski manastiri, već albanski katolički!
"Visoki Dečani su albanski, a ne srpski manastir, nauči istoriju!", "Pećka Patrijaršija je deo albanskog nasleđa, vi Srbi ste sve ukrali!", "To su pravoslavni manastiri, ali ALBANSKI pravoslavni, ne srpski!", bili su samo neki od komentara.
Naravno, tu su i oni koji su manje kritikovali "istorijskim podacima", ali su zato bili veoma kreativni u uvredama na nacionalnoj osnovi.
@petrovic.magdalena Replying to @user5922423193234 Okupirano ne znači da je vaše🙏🏼 #kosovoimetohija #srbija🇷🇸 #fyp #peckapatrijasija #visokidecani #gracanica #prizren #tiktokviral #kosovo ♬ suono originale - 🇲🇪🇷🇸
Magdalena odlučila da odgovori
Umesto da ignoriše komentare, Magdalena je odlučila da odbrani istorijske činjenice. U jednom od odgovora, jasno i precizno je objasnila:
U vremenu kada su društvene mreže postale poligon za istorijske debate (i razne teorije zavere), Magdalena iz Beograda našla se u centru pažnje zbog – svojih poseta manastirima. "Visoki Dečani su građeni pre 8 vekova kada albanska država nije ni postojala. Zidao ih je kralj Stefan Dečanski, na teritoriji tadašnje Kraljevine Srbije. Izgradnju je završio njegov sin, car Dušan Silni. Pećka Patrijaršija je vekovima arhiepiskopija, sedište Srpske pravoslavne crkve, gde su se ustoličavali naši patrijarsi. Kako to može biti albansko, katoličko? Ja stvarno poštujem tuđe, ali volim svoje i zato sam morala da odgovorim. Ako neko zna kako su ovo albanski manastiri, neka mi piše, a ja vam šaljem jedan veliki zagrljaj iz Beograda."
Njen odgovor je brzo postao viralan, a komentari podrške počeli su da se nižu. Naravno, ni druga strana nije ostala dužna – neki su nastavili da tvrde da su manastiri albanski, ali pravoslavni, dok su se drugi držali klasičnih uvreda.