Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

MILIONI PROGRAMERA ŠIROM SVETA DOBIĆE OTKAZ? Gube sve zbog izuma jednog čoveka?

11.12.2024. 13:34 13:47
Piše:
a
Foto: youtube prinstcrin/OpenAI

Magazin Forbs pita se da li će veštačka inteligencija preuzeti primat i u ovom poslu

Sa investicijom od 200 miliona dolara, 28-godišnji Skot Vu i njegov tim programera u startap Kognišn  grade AI alat koji može programirati potpuno nezavisno.

Neposredno pre Božića prošle godine, mali tim u startapu Cognition borio se da postavi komplikovan server podataka za novog asistenta za programiranje, Devin. Proveli su sate češljajući uputstva za instalaciju i isprobavajući različite komande, ali ništa nije uspelo. Umorni i nervozni, odlučili su da puste Devinu da pokuša da reši problem.

AI je preduzeo akciju – i iskreno zbunio svoje tvorce. "Ušao je u naređenja koja su izgledala kao neka vrsta lude crne magije", priseća se 21-godišnji suosnivač Valden Ian. U jednom trenutku, činilo se da Devin neće postići bolji rezultat od njih. Trenutak kasnije, svetlo na serveru, koje je satima bilo crveno, iznenada je postalo zeleno. Server radi.

Devin je izbrisao oštećenu datoteku u sistemu koju je tim prevideo.

- Tada mi je zaista sinulo koliko će se programiranje promeniti - kazao je Jan.

To je bio prvi veliki zadatak koji je Devin ikada obavio, ali i dokaz vizije startapa Cognition - da AI preuzme dosadan posao programiranja.

Sada, skoro godinu dana kasnije, Devin obavlja osnovne zadatke – uočavanje i popravljanje grešaka, ažuriranje kodova i njihovo premeštanje između platformi. Dajte mu jednostavnu komandu, npr. "obrišite ovu bazu koda", a on kreira plan i izvršava ga. Većinu vremena, to radi.

Novi pristup

Ovo je drugačiji pristup od onog koji su preduzeli poznatiji i veći igrači u ovoj industriji. To su GitHub (koji je Microsoft kupio 2018. godine za 7,5 milijardi dolara) i Codeium (za koji se procenjuje da vredi 1,3 milijarde dolara). I GitHub i Codeium imaju digitalne asistente koji pomažu u pisanju kodova sa AI sugestijama. Devin je, s druge strane, autonomni AI agent koji, barem u teoriji, sam piše kod i može da izvrši čitave projekte koji se obično daju programerima. "Videli smo pravu priliku", kaže suosnivač i izvršni direktor startapa  Cognition, 28-godišnji Skot  Vu.

Kodovi koje je stvorila veštačka inteligencija već menjaju industriju. U oktobru, izvršni direktor Gugla Sundar Pichai rekao je da AI piše više od četvrtine koda tehnološkog giganta. Github-ov alat za dovršavanje koda doneo je čak 40 posto ukupnog rasta prihoda ove godine, 

Godišnji prihodi tek počinju da rastu: istraživačka firma IDC očekuje da će premašiti 4 milijarde dolara do 2029. godine. Nekoliko startupa su premašili godišnje stope prihoda od $10 milion. Spoznaja ne želi da otkrije podatke o svojim prihodima, ali predsednik Rasel Kaplan kaže da pokretanje ima nekoliko desetina klijenata, a tipični ugovori su po ceni od šest do sedam cifara. Prilika je dovoljno uzbudljiva da su giganti poput Anthropic-a, Amazona i IBM-a takođe pokrenuli sopstvene alate. Sposobnost pisanja programskog koda već je postala normalna stvar za tipične AI modele, kaže analitičar IDC-a Ritu Jioti, koji naglašava da je OpenAI-jev ChatGPT i dalje lider u ovoj oblasti. Ipak, AI koji može da radi potpuno autonomno, poput onog koji razvija Cognition, "doneće ogromnu promenu".

Loše vesti za programere?

Ovo možda nije srećna vest za programere. Samo u Americi oko 5 miliona ljudi radi ovaj posao, dok u Indiji i Kini ima 13 miliona.

Vu insistira na tome da ogromni gubici radnih mesta nisu samo iza ugla i da je industrija "ograničena snabdevanjem".

Ako obični programeri nisu oduševljeni, investitori su, s druge strane, presrećni. Fond osnivača i Khosla Ventures uložili su čak 176 miliona dolara u Vu i njegov mali tim u aprilu, povećavajući vrednost kompanije na 2 milijarde dolara samo šest meseci nakon osnivanja. 

Piše:
Pošaljite komentar