(FOTO/VIDEO) OVO SU NAJRUŽNIJE ZGRADE U EVROPI! Na listi je i jedna iz Beograda DA LI MOŽETE DA PRETPOSTAVITE KOJA?
Lepota jeste u oku posmatrača, ali postoje zgrade oko kojih su se mnogi usaglasili da su među najružnijim u Evropi i svetu.
Ovo je 12 zgrada širom Evrope koje lokalni stanovnici ili arhitekte smatraju "ružnim". Naravno, lepota je relativan pojam, stoga vi imate pravo da se ne usaglasite.
Svakako, bile vam lepe ili ružne, vredi ih posetiti i uživo.
Nacionalna biblioteka, Priština
Nacionalna biblioteka u Prištini često se nalazi na listama "najružnijih zgrada na svetu".
I zaista je neobična – podseća na neuspešnu partiju Tetrisa, kako je mnogi opisuju. Zgrada je zvanično završena i otvorena 1982. godine, a projektovao ju je hrvatski arhitekta Andrija Mutnjaković. Kada je Mutnjaković dobio zadatak da osmisli biblioteku napetost između albanskog i srpskog stanovništva na Kosovu i Metohiji je već bila opipljiva, pa je on navodno tražio simbol koji bi mogao da zadovolji obe strane.
Opredelio se za kocku i kupolu, kao zajedničke karakteristike otomanskog i vizantijskog arhitektonskog stila koji su definisali izgled čitavog regiona. Ipak, i dan danas su na ovom objektu najupečatljivije kupole od pleksigasa kojih ima ukupno 74, a za koje se priča da predstavljaju keče, tradicinalnu albansku kapu. Ipak, to nije zvanično potvrđeno, a postoje oni koji smatraju da ove kupole treba da asociraju na mozak. Pored kupola, upečatljivo je i to što je čitav objekat prekriven metalnom konstrukcijom koja neke podseća na mrežu, neke na saće.
Zgrada Slovačkog radija, Bratislava
Zgrada Slovačkog radija izaziva podeljene reakcije – ili je mrzite ili je smatrate remek-delom arhitekture.
Znate li da je ova obrnuta piramida prva zgrada za koju je korišćeno ovoliko čelika? Unutar zgrade nalazi se još jedna piramida koja služi kao prostor za studija za snimanje.
Nacionalna biblioteka Belorusije, Minsk
Nacionalna biblioteka Belorusije jedna je od najkontroverznijih zgrada u Minsku.
Često se nalazi na listama i "najružnijih" i "najlepših" građevina. Da biste odlučili sami, moraćete da je posetite.
Oblikovana je kao rombikuboktaedar, a bez obzira na vaše mišljenje o izgledu, sa krova se pruža neverovatan pogled na grad.
Romanita, Kišinjev u Moldaviji
Najviša zgrada u Kišinjevu ujedno je i najkontroverznija. Njena neobična okrugla forma teško može proći neprimećeno.
Prvobitno je trebalo da bude hotel, ali danas se koristi kao stambena zgrada. U lošem je stanju i, zbog nedostatka sredstava za renoviranje, planira se njeno rušenje. Ako želite da je vidite uživo, požurite.
Žižkov TV toranj, Prag
Ovaj televizijski toranj u Pragu mnogima je ruglo. Ne samo da ima neobičan oblik, već je i moderna arhitektura promenila horizont grada.
Da stvar bude još bizarnija, toranj krase skulpture beba koje se penju po njemu.
What do we think? Ugliest building? Or Brutalist masterpiece?
Torre Velasca in Milan pic.twitter.com/nJLT9MARhR— Jody Brown (@JodyBrownArch) December 3, 2023
Zgrada Velaska, Milano
U centru Milana nalazi se ova neobična kula.
Da li je to čekić? Pečurka? Ili najružnija građevina? Niko nije siguran zašto zgrada Velaska ovako izgleda. Dizajnirana je da podseća na srednjovekovnu kulu u znak poštovanja prema istoriji grada.
Mnogi misle da je nešto pošlo po zlu...
네덜란드의 이색 호텔, 장난감 마을같은 Inntel Hotel Amsterdam Zaandam pic.twitter.com/OwSATVZh8T
— 드림팩토리 그림공부봇 (@DF_drawing) July 19, 2017
Hotel Inntel Amsterdam, Zandam
Poput "House of Time", i ova zgrada ima previše svega. Arhitekta je bio inspirisan tradicionalnim kućama iz regiona reke Zaan prilikom izgradnje ovog hotela.
Kućice su simpatične, ali da li je dobra ideja staviti desetine njih jednu na drugu? Pitanje je…
Palace of Rituals
Palace of Rituals, poznata i kao "Venčana palata", izgrađena je 1980-ih godina po projektu Viktora Jorbenadzea.
Prvobitno je dizajnirana kao mesto za venčanja, a kasnije je imala različite funkcije dok je nije kupio gruzijski oligarh Badri Patarkacišvili 2002. godine kao ličnu rezidenciju.
Nakon njegove smrti, zgrada je ponovo otvorena za javnost. Najbolji pogled na palatu pruža se s mosta preko reke, gde možete napraviti sjajne fotografije.
St. John the XXIII (Hl. Johannes XXIII) church in Cologne, Germany. Architect: Heinz Buchmann pic.twitter.com/2pIHCC5p7b
— Benjamin Young Savage (ᐱᓐᒋᐱᓐ) (@benjancewicz) April 30, 2018
Crkva Jovana XXIII, Keln
Izgrađena 1968. godine od strane arhitekte Hajnc Bučmana i vajara Jozefa Rikusa, crkva Jovana XXIII izgleda kao nekonvencionalna skulptura od betona.
Dok je spoljašnji izgled prilično grub, unutrašnjost je zapravo veoma delikatna i detaljna. Prava poslastica za ljubitelje brutalizma.
Piramida, Tirana
Smeštena u centru Tirane, Piramida je omiljeno mesto okupljanja lokalnog stanovništva.
Bez obzira na to da li je smatrate lepom ili ružnom, predstavlja prijatno mesto za druženje sa prijateljima.
Lokalci vole da se penju na nju, noseći piće, i provode veče tamo. Izgled zgrade izaziva rasprave, a čini se da niko ne može da se složi šta zapravo simbolizuje.
Geneks kula, Beograd
Jedna od zgrada koja u mnogima pali alarm za lepo i ružno je i Geneks kula u Beogradu. Iako za nas predstavlja jedan od simbola grada, Zapadna kula je specifično građena, u neobičnom obliku dve kule koje su povezane mostom.