NARODNI MUZEJ ZRENJANIN PODSEĆA NA TRUKERSKI ZANAT Vezak vezlo zlato materino
ZRENJANIN: Predavanja i radionice pod nazivom „Trukerski zanat: Vezak vezlo zlato materino” održaće se u Malom salonu Narodnog muzeja Zrenjanin do 22. novembra, u terminu od 18 časova.
Cilj radionica i predavanja je da se promoviše jedan od najstarijih zanata - trukerski, kao i da se trukerskim zanatlijama kao nosiocima kulturnog nasleđa pruži puna podrška. Da bi se edukovali i mladi ostvarena je saradnja sa Hemijsko-prehrambenom i tekstilnom školom „Uroš Predić”. Koordinatorka i autorka ovog programa je viša kustoskinja – etnološkinja zrenjaninskog muzeja Branka Sikimić,
„Ovom manifestacijom ukazujemo i na perspektive samog zanata i načine na koje istrukovani predmeti mogu postati deo, kako turističke ponude, tako i savremenog enterijera i tržišta”, kažu u Narodnom muzeju Zrenjanin. Program počinje večeras u 18 časova, predavanjem o nastanku i razvoju trukerskog zanata, ornamentici i vezu koje će održati muzejska savetnica – etnološkinja Muzeja Vojvodine Ljiljana Trifunović.
U sredu, 20. novembra, trukerka Smiljka Bulatović iz Kikinde govoriće o načinima i tehnikama prenošenja trukerskih mustri sa šablona na platno, dok će u četvrtak i petak biti organizovane radionice trukovanja koje će voditi Roža Horvat i Violeta Fijat iz Zrenjanina. Trukerski majstori će na radionicama, pomoću starih drvenih kalupa, tradicionalne ornamente prenositi na papir i tako stvarati kompleksne celine koje će potom prenositi na platno. Posetioci će imati priliku i da sami učestvuju u programu. Moći će da se vide predmeti iz Etnološke zbirke, poput trukerskih mustri, šablona, trukovanih i vezom ukrašenih predmeta.
Trukeri su zanatlije koje su proizvodile mustre za vez, kojim su ukrašavani brojni upotrebni i odevni predmeti. Oni su izrađivali mustre od drvenih kalupa, na kojima je oblikovana šara od bakarnih traka. Nakon toga, mustra sa kalupa, u koju je utiskivana plava boja, prenosila se na papir – šablon, a sa papira na platno.
Mustre, koje bi napravili trukeri, u 19. veku su, kada je narodni vez doživeo ekspanziju, bile skupe i dostupne samo bogatijem sloju stanovništva. Ali, zahvaljujući veštini i snalažljivosti majstora mustre su se dalje precrtavale, i slobodnom rukom i na razne druge načine. Tako su mustre stizale i do onih kojima su originalne bile skupe.
Ž. Balaban
Projekat „Stari zanati - nova šansa” realizuje Dnevnik Vojvodina pres, a sufinansira Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.