AKUTNE RESPIRATORNE INFEKCIJE UBRAJAJU SE MEĐU NAJČEŠĆE I NAJSMRTONOSNIJE Pneumokokna bolest ne mora da bude fatalna VAKCINA BESPLATNA
U Srbiji je tokom prošle sezone zbog upale pluća na bolničko lečenje primljeno više od 15.000 pacijenata.
U isto vreme, u primarnoj zdravstvenoj zaštiti registrovano je 28.306 prvih poseta pacijenata kod kojih je pneumonija postavljena kao dijagnoza, pokazuju podaci Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut”.
Akutne respiratorne infekcije ubrajaju se među najčešće i najsmrtonosnije infekcije savremenog čoveka. Prema podacima Instituta „Batut”, tokom prošle godine od bolesti sistema za disanje (upala pluća, astma, hronična opstruktivna bolest pluća, tuberkuloza, hronični bronhitis...) umrlo je više od 5.700 osoba.
Prema podacima UNICEF-a, upala pluća odnosi više dečjih života od bilo koje druge zarazne bolesti, na svakih 39 sekundi jedno dete umre. Kao i većina infektivnih oboljenja, i pneumonija uzrokovana bakterijom pneumokok se karakteriše prisustvom nespecifičnih i specifičnih simptoma. Najučestaliji simptomi: groznica, gubitak apetita, umor, mučnina, povraćanje, bol u prsima, dijareja, znojenje, drhtavica, kratak dah, bolovi u mišićima i zglobovima, glavobolja.
Vakcina besplatna
- Budući da je vakcina besplatna, a nije obavezna, apelujemo na pacijente da se konsultuju sa lekarima, slušaju preporuke stručnjaka i zaštite se. Od posebne je važnosti da se stariji ljudi vakcinišu, jer pneumokokna bolest nema sezonu, mogu je dobiti dok čuvaju unuke. Mlađe osobe mogu lakše da prebrode upalu pluća, ali za rizičnu populaciju ishodi mogu biti dramatično ozbiljniji - ističe Ana Keler, predsednica Foruma pacijenata Srbije.
Dr Mihailo Stjepanović, direktor Klinike za pulmologiju UKC Srbije, kaže kako je upala pluća, u načelu, bolest koja se lako leči, ali u pet do 10 odsto slučajeva pneumonija može da bude praćena teškim komplikacijama. Najčešći uzročnik bakterijskih infekcija je bakterija pneumokok, jedna od najvećih ubica na svetu. Međutim, danas pneumokokna bolest može da se prevenira vakcinacijom i to je važna stvar. Vakcina je u Srbiji uvedena još 2017. godine u kalendar obaveznih vakcinacija za decu, a na teret zdravstvenog osiguranja ona je dostupna i za odrasle osobe starije od 65 godina, kao i za hronične pacijente koji su u visokom riziku. Upala pluća se javlja u svim starosnim dobima, a posebno kod osoba sa različitim hroničnim bolestima i oštećenjima imunog sistema. Tu se, pre svega, misli na one koji nemaju slezinu, HIV pozitivne osobe, transplantirane, kao i oboleli od malignih bolesti. Za ovu kategoriju bolesnika vakcina je, takođe, besplatna.
- Svi ovi pacijenti su u velikom riziku da teško obole od pneumokokne bolesti, a posledice mogu biti ozbiljne, poput sepse i meningitisa. Zato je važno da se govori o prevenciji u vidu imunizacije. U svetu, gde je vakcinacija protiv pneumokoka uvedena i primenjuje se duže nego kod nas, za 70 odsto je registrovano manje bakterijskih upala pluća - objašnjava dr Stjepanović.
Forum pacijenata Srbije želi da podiže svest i ukaže da važnost očuvanja respiratornog zdravlja. Pneumonija ili, narodski rečeno, upala pluća, može biti blaga, ali i opasna po život. Loš kvalitet vazduha, pogrešne životne navike, pušenje, dugotrajan boravak u zatvorenom prostoru, oslabljen imunitet, virusne i bakterijske infekcije, sve to može da naruši zdravlje pluća.
LJ. Petrović