NIKAD VEĆI PODSTICAJI ZA SRPSKE POLJOPRIVREDNIKE Država podržava razvoj poljoprivrede sa 111,5 milijardi dinara – evo šta donosi rekordan budžet!
Vlada Srbije usvojila je Predlog budžeta za 2025. po kome je za subvencije u poljoprivredi namenjeno 111,5 milijardi dinara, izjavio je ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović.
- Postigli smo rekordan iznos agrarnog budžeta, s obzirom na to da je predviđeno da se za mere podsticaja izdvoji 111,5 milijardi dinara. Time se nastavlja sve veća podrška razvoju poljoprivrede, koja je prepoznata kao jedan od strateških sektora za razvoj naše zemlje - naveo je ministar Martinović.
Dodao je da je ovaj budžet veći od agrarnog budžeta za 2024. godinu, s obzirom na to da je ove godine prvobitno bilo izdvojeno za subvencije oko 83 milijarde dinara pa je ta suma rebalansom državne kase povećana na oko 100 milijardi dinara.
Podsećamo da je Sporazumom koji su potpisali ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović i predstavnici više udruženja poljoprivrednika usaglašeno da će Ministarstvo poljoprivrede isplatiti dodatnih 10.000 dinara svima koji su ostvarili pravo na osnovne podsticaje u biljnoj proizvodnji u 2024. godini, u roku od 30 dana i da je ta isplata već uveliko krenula.
Usaglašeno je i da će se izmenom Zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju propisati regres za sertifikovano seme do 17.000 dinara po hektaru, da će javni poziv za podnošenje zahteva za ostvarivanje prava na regres za sertifikovano seme biti raspisan najkasnije do kraja aprila 2025. godine i da će se isplatiti uredno podneti zahtevi u roku od 30 dana, a da će uredno podneti zahtevi za osnovne podsticaje u biljnoj proizvodnji u 2025. godini, u iznosu od 18.000 dinara po hektaru, biti isplaćeni najkasnije do 1. aprila 2025. godine.
Sporazumom je određeno i da iznos povraćaja sredstava koja se mogu ostvariti putem prava na refakciju u 2025. godini neće biti manji nego tokom 2024. godine, a da će Ministarstvo poljoprivrede sa predstavnicima Ministarstva finansija razmotriti mogućnost izmene zakona kojim se uređuju akcize, i to u delu koji se odnosi na mogućnost povećanja iznosa povraćaja sredstava koja se mogu ostvariti putem prava na refakciju akcize.
Jedna od tačaka sporazuma odnosi se na to da će sastav radne grupe za koordinaciju aktivnosti unapređenja robno-tržišnog poslovanja poljoprivrednim proizvodima biti ažuriran, te da će u njenom radu aktivno učestvovati i predstavnici Ministarstva poljoprivrede i predstavnici navedenih udruženja poljoprivrednika, propisaće se rokovi u kojima će se postupati, a Ministarstvo poljoprivrede će redovno izveštavati javnost o svim aktivnostima ove radne grupe.
Moratorijum na poljoprivredne kredite
18.000 dinara dobiće zemljoradnici dogodine za biljnu proizvodnju najkasnije do 1. aprila Usaglašeno je i da poljoprivrednici mogu da se obrate direktno bankama u kojima imaju otvorene račune, radi dogovora oko olakšica u otplati kredita, dobijanja dodatnog grejs perioda ili produženja roka otplate kredita, a na osnovu dopisa koji je Narodna banka Srbije uputila 8. marta 2024. godine svim bankama, sa namerom da ponude ustupke poljoprivrednicima.
Dogovoreno je i to da će ministarstvo razgovarati sa predstavnicima banaka o mogućnosti uvođenja moratorijuma na poljoprivredne kredite po zahtevu kreditnog dužnika - poljoprivrednika.
Dogovoreno je i da će radna grupa za utvrđivanje modaliteta za rešavanje problema korišćenja poljoprivrednog zemljišta bez pravnog osnova, odnosno poljoprivrednog zemljišta na kojem nisu rešeni imovinsko-pravni odnosi, u namiri ostvarivanja prava na podsticaje nastaviti sa radom.
Ministarstvo poljoprivrede će, nakon završetka javnog poziva za evidentiranje faktičkog obrađivanja poljoprivrednog zemljišta, koji je raspisan 15. oktobra ove godine, uraditi analizu finansijskih efekata i razmotriti mogućnost izmene Zakona o poljoprivredi i ruralnom razvoju.