DOLAZI VREME BOŽIĆNE ZVEZDE Evo kako da vam što duže traje jedna od najlepših prazničnih dekoracija
Božićne zvezde su među najpopularnijim biljkama u zimskim mesecima, ali su veoma osetljive, pa ih treba pažljivo negovati.
Božićna zvezda ili Poinsetija je poreklom iz Meksika, gde su temperature umerene tokom cele godine. Božićna zvezda izraste u metar visok žbun, pa nije ni čudo što ne može da se nosi sa hladnom i vlažnom zimom.
Da bi ostale zdrave, ove biljke ne treba izlagati promaji ili temperaturama nižim od 12 stepeni. Čak i ako su samo na kratko izložene hladnoći, reagovaće gubitkom listova, obično nakon nekoliko dana. To znači da nikada ne treba kupovati božićne zvezde ako su izložene ispred prodavnice ili na ulazu, gde duva hladan vazduh.
Ova prelepa biljka se može umotati za transport i doneti kući što je pre moguće. U kući im je potrebno toplo mesto dalje od otvorenih prozora i vrata. Preporučuje se da biljku najpre stavite u manje toplu prostoriju na nekoliko sati da se aklimatizuje pre nego što je postavite na mesto koje ste joj namenili.
Ako primetite da je površina na koju biljku postavljate hladna, obavezno ispod stavite tanjir kao toplotnu izolaciju. Idealna temperatura za ovu divnu egzotičnu biljku je 15-22 stepena.
Božićnoj zvezdi je potrebna svetlost, pa se preporučuje postavljanje biljke na svetlo mesto kod kuće. Ova biljka voli toplo, ali ne previše toplo okruženje. Mnogo bolje funkcionišu na temperaturama od 18 do 20 stepena nego u veoma toplim prostorijama. Iz tog razloga ih ne smete postavljati u neposrednoj blizini radijatora, kamina ili peći.
Prekomerno zalivanje je još jedna od najčešćih grešaka u nezi božićne zvezde. Stručnjaci savetuju da sa zalivanjem sačekate dok se zemlja ne osuši do dubine od dva do tri centimetra. U idealnom slučaju, za zalivanje koristite meku vodu na sobnoj temperaturi.
informer.rs/dnevnik.rs