Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

SRCE PACIJENTA KUCALO SVE VREME

BRAVO NA SRPSKE HIRURGE! Prvi put u Srbiji uspešno obavljena implantacija biološkog zaliska bez otvaranja grudne kostiZAHVAT U CELOM SVETU IZVEDEN SAMO 6 PUTA

31.10.2024. 16:15 16:20
Piše:
Izvor:
Tanjug
operacija
Foto: Dnevnik (arhiva)

Na Institutu za kardiovaskularne bolesti ''Dedinje'' je prvi put u Srbiji, a šesti put u svetu, uspešno izvršena implantacija biološkog zaliska bez otvaranja grudne kosti i bez zaustavljanja srca.

Na Institutu "Dedinje" prvi put su u Srbiji urađene i tri procedure koje zamenjuju ugradnju pejsmejkera, intervencija koja se zove kardioneuroablacija.

Upravnik Klinike za kardiohirurgiju Instituta ''Dedinje'' Slobodan Mićović izjavio je za Tan‌jug da je juče prvi put ugrađen biološki mitralni zalistak kroz vrh srca i da je operacija urađena na pacijentu koji ima 75 godina, a kome je operacijom pre 10 godina urađena revaskularizacija srca.

''Bilo kakva reoperacija bi nosila jako veliki rizik i mi smo imali priliku da, po prvi put u našoj zemlji, a šesti put u svetu implantiramo ovaj zalistak. Zalistak je biološki, ali se nalazi na jednom kavezu od specijalnog metala nitinola koji se može skupiti i u vidu stenta se uvodi kroz srčani vrh'', naveo je Mićović.

On je dodao da je operacija završena uspešno i da je pacijentkinja dobro, kao i da je skinuta sa aparata za disanje nekoliko sati posle intervencije.

''Ja očekujem da će nastaviti kućni oporavak za tri do četiri dana, mi ćemo je, naravno, pomno pratiti. I dalje ima jako puno bolesnika koji se ne mogu operisati klasičnim putem, jer su zakasnili i mi nismo imali dobro rešenje za ove pacijente do sada. Nadamo se da ćemo primenom ove metode i u bliskoj budućnosti uspeti da pomognemo tim ljudima'', rekao je Mićović.

Ukazao je da je ova procedura minimalno traumatična za pacijenta i da će se većina ovakvih operacija u budućnosti raditi bez zaustavljanja srca i bez velikih rezova.

Foto: Ilustracija, Dnevnik (Branislav Lučić)

Ova procedura ne samo da smanjuje rizik i skraćuje oporavak, već i poboljšava kvalitet života pacijenata, čineći hirurške intervencije mnogo bezbednijim i efikasnijim, navodi Mićović.

Mitralna valvula je zalistak koji se nalazi između pretkomore i komore sa leve  strane srca i njegovo popuštanje, odnosno propuštanje krvi, dovodi do izrazitih simptoma kod pacijenata kao što su gušenje, zamaranje i malaksalost.

Ova procedura ranije je bila dostupna u nekoliko zemalja poput Italije, Španije i Austrije, gde je do sada urađeno samo pet ovakvih implantacija.

Na Institutu "Dedinje" prvi put su u Srbiji urađene i tri procedure koje zamenjuju ugradnju pejsmejkera, a ova intervencija se zove kardioneuroablacija.

Načelnik Odeljenja elektrofiziologije i elektrostimulacije Instituta za kardiovaskularne bolesti ''Dedinje'' Miloslav Tomović izjavio je za Tan‌jug da je ova procedura najčešće pogodna za osobe mlađe od 40 godina koje imaju simptome u vidu zamaranja i gubitaka svesti.

''Juče i danas smo uz pomoć profesora Dana Vihterlea iz Instituta za kardiovaskularnu i eksperimentalnu medicinu (IKEM) u Pragu uradili tri procedure koje se prvi put urađene u Srbiji. Do danas, svi pacijenti koji su imali usporeni srčani rad u vidu nekih blokova ili kako mi nazivamo sinusne bradikardije bili su mogući kandidati za ugradnju pejsmekera, aparata koji se direktno implantira u srce i to je bio jedini način da im se pomogne'', rekao je Tomović.

Ukazao je da je prvi put urađena ovakva intervencija, gde se kateterima ulazi u srce kroz krvne sudove i targiraju se određena nervna čvorišta koje se zagrevanjem uništavaju.

Dodao je da kod tih pacijenata, u vrlo velikom broju slučajeva, nema više potrebe da se ugradi pejsmejker.

 

Izvor:
Tanjug
Piše:
Pošaljite komentar