(FOTO, VIDEO) KAD SE BICIKLISTI UDRUŽE... „Bike Park Rakovac” stvara BICIKLISTIČKI SPEKTAKL na Fruškoj Gori
Fruška gora poslednju deceniju nije samo domaćin brojnim planinarima i šetačima, već doživljava ekspanziju planinskog biciklizma (Mountain biking – MTB), nudeći nekoliko staza prilagođenih biciklistima.
Kako bi obogatili ponudu, članovi Udruženja građana „Bike Park Rakovac”, osnovanog početkom ove godine, imaju u planu da na potezu od tamošnjeg kamenoloma do ulaska u Rakovac, iz smera Zmajevca, naprave četiri staze – „Zmajev trag” za početnike, „Plavi zec” za srednji nivo, „Viktor” za napredni nivo i „Juliška DH” (Downhill staza, inače prva takva specijalizovana u Srbiji).
Sve je počelo pre 12 godina kada su Aleks Bubalo i Dragan Bogović želeći da naprave spust za njih dvojicu, formirali „Julišku”, nakon čega je počela da se stvara ideja za nešto dalje i više...
– Rakovac mi je zapao za oko zbog asfaltnih puteva koji vode u brdo, a taj deo Fruške gore je svakako zapostavljen, nema ni pešačkih ni biciklističkih staza, ništa nije mapirano, pa ni posećeno – priča predsednik Upravnog odbora UG „Bike park Rakovac” Dragan Bogović. – Situacija se drastično promenila s dolaskom Rusa koji gledaju da svaki slobodan trenutak provedu u prirodi, što se ekstremno oseti u šumi. Jedan od naših ciljeva jeste da smanjimo uticaj MTB na celoj Fruškoj gori, budući da Nacionalni park nema prepoznatljivu strategiju kako da upravlja turistima na svom području. A mi smo od njih dobili podršku za ovo što radimo.
Budući da su pikirali deo šume koji je u vlasništvu manastira Rakovac, najpre su sa rukovodstvom ušli u pregovore što se uspešno završilo i sada imaju dozvolu da koriste to zemljište za realizaciju svojih ideja.
– Zahvaljujući igumanu Evgeniju dobili smo zeleno svetlo od Eparhije sremske. Onda smo se obratili Ministarstvu za zaštitu životne sredine i dobili smo dozvolu za sve radove koji se izvode ručno. Kada smo naišli na razumevanje sa svih strana, osnovali smo udruženje i ozbiljnije krenuli u realizaciju – dodaje Bogović.
Poslednjih meseci posvetili su se pravljenju staza isključivo na volonterskoj bazi, čemu se odazvalo svega nekoliko ljudi. U toku je kopanje treće staze. Sve staze se prostiru na površini od oko devet hektara, na gotovo 400 metara nadmorske visine i dugačke su oko kilometar.
– Plan nam je da u aprilu sledeće godine sve bude otvoreno. Želimo da obezbedimo i prevoz biciklista od podnožja do vrha, što ćemo simbolično naplaćivati i time im omogućiti da odrade desetak spustova, ne samo dva-tri. Imamo već jedan kombi sa prikolicom adaptiranom za transport, a namera nam je da nabavimo još tri. Kod kamenoloma ima nekoliko napuštenih objekata, pa ćemo se potruditi da dobijemo jedan koji bi bio baza „Bike parka”. Ideja je i da se nađe partner koji će da pomogne oko iznajmljivanja bicikala i opreme – kaže Bogović, napominjući da će uspostaviti i saradnju sa gorskom službom u slučaju nezgoda.
A kad sve maksimalno zaživi, onda će biti uključeni i najmlađi...
– Meni je cilj da napravimo i školicu MTB, da deci držimo časove i obezbedimo svu opremu – priča Aleks Bubalo, vaspitač po struci, dodajući da je planinski biciklizam u Srbiji u prednosti u odnosu na Evropu zbog blaže klime, pa samim tim i duže sezone.
Lea Radlovački