(FOTO) NEOTKRIVENI BISER KOJI GOSTE OČARAVA LEPOTOM Grad na Vrbasu i u njemu ekipa „Dnevnika“ - 55 godina nakon katastrofalnog zemljotresa
Praznici nam stižu, a samim tim i želja da iskoristimo neradne dane, otputujemo negde i napunimo baterije, a prava prilika za to je Dan primirja, koji se obeležava 11. novembra.
Turističke agencije preporučuju uglavnom evropske gradove ili neke u regionu poput Ohrida, Trebinja, Sarajeva, Mostara, Ljubljane, Rijeke, Pule... Međutim, u ponudi domaćih agencija nema Banja Luke, koja je na neki način nepravedno zapostavljena, a ima mnogo toga da ponudi.
Podno Banj brda nalaze se Srpske Toplice poznate po termo-mineralnim izvorima. Priroda je podarila ovom mestu izvore i kade na javnoj plaži Vrućica gde je temperatura vode oko 35 stepeni, a prema rečima meštana leči reumatološka, neurološka, kardiovaskularna i kožna oboljenja.
Jedno od glavnih obeležja Banja Luke je tvrđava (Kastel) koja se nalazi na levoj obali Vrbasa. Sagrađena je kako bi štitila grad od neprijateljskih napada na temeljima prvog utvrđenja koji su izgradili Rimljani u drugom veku, a u 18 dobija konačan izgled. Danas predstavlja jedan od najvrednijih kulturno-istorijskih spomenika, ali i mesto održavanja brojnih festivala.
U neposrednoj blizini je i džamija Ferhadija, Gradska tržnica, Safikadin grob, odnosno spomen - ploča koja svedoči o velikoj ljubavi devojke Safikade, banjalučke Julije, i austrougarskog vojnika.
Po mnogima najveća gradska znamenitost i ustanova od posebnog društveno-kulturnog značaja je Banski dvor. Zgrade Banskog dvora i Banske uprave sagrađene su 1932. godine za potrebe sedišta Vrbaske banovine, jedne od devet banovina Kraljevine Jugoslavije. U ovom zdanju smeštene su Koncertna dvorana i Svečani salon, ali prema rečima Banjalučana, najlepši prostor unatar Banskog dvora je Vijećnica koja je sačuvala svoj autentičan izgled. Banski dvor se nalazi u blizini nadaleko čuvene Palate Republike koja je 1936. godine izgrađena u duhu bauhausa i klasicizma kao Hipotekrna banka Vrbaske banovine.
U samom centru grada ponosno stoji Saborna crkva Hrista Spasitelja koja je više puta rušena i obnavljana. Prvobitno je izgrađena 1929. godine u srpsko-vizantijskom stilu, a nakon rušenja u II svetskom ratu obnovljena je tek 2004. godine. Jedna je od najlepših i najvećih arhitektonskih ostvarenja pravoslavnih hramova na Balkanu. Tu je i crkva Svete trojice koja je 1972. godine izgrađena kao zamena za istoimenu crkvu porušenu u II svetskom ratu koja je sve do 2009. godina služila je kao Saborni hram eparhije Banjalučke.
Krivi sat svedok tragedije
Pre tačno 55 godina, 27. oktobra 1969, u 9.11 časova Banju Luku je pogodio razorni zemljotres jačine 8,5 stepeni Merkalijeve skale i odneo 15 života. Podaci govore da je teže ili lakše povređeno 1.117 ljudi, porušeni su mnogi simboli Banja Luke, a materijalna šteta koja je pričinjena je bila ogromna. Svedok ovog tragičnog događaja, kada je sve stalo, je svakako krivi sat koji se nalazi na Trgu Krajine, a koji pokazuje vreme kada je zemljotres pogodio grad na Vrbasu.
Ne smemo zaboraviti ni rimokatoličku crkvu Sv. Bonaventura koja je sagrađena u modernističkom stilu na mestu gde se nekada nalazila stara gotska crkva iz 1882. godine.
Banja Luka kao neotkriveni turistički biser je poznata i kao grad zelenila s obzirom da je okružena velikim brojem zelenih površina, parkova i aleja.
No, to nije sve, tu je i Vrbas, jedina reka koja u Bosni i Hercegovini nosi muško ima, a za koju meštani kažu da je „momčina među rijekama”. Iako kroz Banja Luku protiče petinom svog toka, Vrbas je glavno i, po mnogima, najlepše obeležje ovog grada. Turiste mami svojom modo-zelenom bojom, a njeni brzaci, slapovi i bukovi privlače brojne avanturiste. Ako se niste oprobali u raftingu i provozali dajak čamcem, koji je simbol Banja Luke, kao da niste ni boravili u ovom prelepom gradu na Vrbasu.
Dubravka Nikolić