CRNINA GODINU DANA, BEZ MUZIKE 40, CRNI FLOR I MARAMA, Žalovanje se prekida NA NEOBIČAN NAČIN
Nekada su običaji nalagali da muškarci ne nose kapu posle smrti nekog od članova porodice, dok su žene u bližoj porodici nosile crninu godinu dana (majke i žene do kraja života), a muškarci crnu košulju.
U znak žalosti za pokojnikom, rodbina na sahrani nosi crninu, a neke delove crne odeće porodica nosi i duže. Žene su ranije nosile crnu maramu, prv na glavi, a kasnije oko vrata, a muškarci crnu košulju ili flor. To se nosi godinu dana, i za to vreme rodbina ne učestvuje u veseljima, ne igra i ne peva. Prvih 40 dana u kući se ne uključuje ni televizor ni radio, a običaj da se ne sluša muzika zadržao nam se kad država proglasi dan žalosti, kada se pušta samo klasika.
Međutim, vremena su se promenila. Danas se crnina nosi do 40 dana, a po želji pola godine ili godinu. Ipak, jedna proslava ostaje ,a to je krsna slava, Božić i Uskrs. Kaže se, čak, da je potrebnije slavu slaviti pod tim okolnostima, jer se u molitvama za slavu molimo za pokoj duša naših umrlih srodnika.
Nema muzike, sem klasike
Ne treba u godini dana posle smrti pokojnika praviti veselje u kući, svadbe, žurke, igranke i slično. U svim ovim slučajevima i o svemu što je vezano za običaje o sahranama, dobro je posavetovati se sa sveštenikom, jer su običaji različiti u raznim krajevima, pa je ovde nemoguće pomenuti i ukazati da li je neki običaj dobar ili nije.
"Ne postoji ništa što bi crkva odredila, to je uvek stvar ličnog afiniteta. Žaljenje je, pre svega, unutrašnje stanje čoveka. Onaj ko pati za nekim tako pokušava da na bilo koji način nadomesti njegov izostanak. Ali, neke stvari prosto moraju da se prožive i prežive, a ta crnina je samo manifestacija žaljenja. Mada ne mora da bude tako - imate ljude koji nose crninu i imaju sve manifestacije žaljenja, ali im je ponašanje u potpunosti drugačije od stanja žalosti", kaže otac Radoslav Savović, starešina hrama Svetih apostola Vartolomeja i Varnave u Rakovici.
I, da. Kad se navrši godina, običaj u Srba je da se žalost na samom pomenu prekine pesmom.